امروزه با بزرگ‌تر شدن و پیچیده‌تر شدن سازمان‌ها و ادارات نیاز بیشتری به کنترل ورود و خروج پرسنل حس می‌شود. کنترل زمان تردد کارکنان هنگام ورود و خروج یکی از مهم‌ترین نیازهای هر سازمانی است که باعث به وجود آمدن نظم و اطمینان از عملکرد پرسنل در محل کار می‌شود. حتما می‌دانید که هر چه سازمان و یا شرکتی بزرگ‌تر باشد نظارت بر این گونه اعمال نیز سخت‌تر می‌شود؛ از همین رو لازم است تا چاره‌ای مناسب برای این امر اندیشید. سیستم‌های موجود برای کنترل تردد پرسنل افق فرا ویژن، دارای پایین‌ترین میزان خطا و بالاترین صرفه اقتصادی برای مدیران و صاحبان کسب و کار هستند که می‌توانید با خیالی آسوده به این دستگاه‌ها اطمینان کرده و شاهد بازدهی مناسب آن‌ها باشید. در ادامه به بررسی و معرفی بیشتر دستگاه‌ها خواهیم پرداخت. همچنین اگر به فکر خرید دستگاه ورود و خروج هستید با ما همراه شوید.

چه میزان با عملکرد دستگاه‌های کنترل ورود و خروج پرسنل آشنایی دارید؟

دستگاه‌های کنترل تردد تعیین می‌کنند که چه افرادی وارد سازمان شوند و چه افرادی اجازه ورود نداشته باشند. یکی از ضروری‌ترین اقدامات برای ایجاد امنیت در یک سازمان این است که بتوانید به درستی تردد کارکنان و کارمندان را کنترل کنید. این دستگاه‌ها دسترسی به برخی از محوطه‌ها، ساختمان‌ها، اتاق‌ها و دارایی‌ها را محدود و مشخص می‌کنند و بدین ترتیب نقش بسیار مهمی را در حفظ امنیت ایفا می‌کنند. نوع ابتدایی‌تر این دستگاه‌ها از نوع کارتی هستند که به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی از قابلیت‌های بیومتریک انسان مانند عنبیه چشم، اثرانگشت، چهره و غیره بهره جستند که این تغییر باعث افزایش امنیت و کمتر شدن میزان تقلب و خطا شد.

کنترل ورود و خروج پرسنل

انواع دستگاه کنترل ورود و خروج پرسنل

از دستگاه‌های حضور و غیاب جهت ردیابی تردد ورود و خروج پرسنل در محل کار استفاده می‌شود. دستگاه‌های حضور و غیاب کارفرمایان و مدیران سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا زمان دیر رسیدن، خروج زودهنگام، مرخصی‌های ساعتی در طول روز و غیبت‌ها را به طور مستقیم نظارت کنند. سیستم‌های حضور و غیاب به دو دسته کلی دستی و خودکار تقسیم می‌شوند. در ادامه به شرح هر کدام خواهیم پرداخت.

دستگاه‌های پانچی

ابتدایی‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب هستند که با قرار گرفتن کارت در اسلات مخصوص، تاریخ و زمان ورود یا خروج پرسنل بر روی کارت ثبت می‌گردید؛ این کارت‌ها به صورت جدولی از یک ماه بودند. در پایان ماه این کارت‌ها برای محاسبه روزهای کارکرد، مرخصی، غیبت و مأموریت جمع‌آوری می‌گردید و محاسبه این زمان‌ها برای سازمان‌هایی با تعداد فراوانی از پرسنل بسیار کار طاقت فرسا و زمان‌بری بود و گاهی این کار تا چند روز به طول می‌انجامید.

دستگاه‌های ورود و خروج کارتی

با پیشرفت تکنولوژی و علم کامپیوتر، دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی جای دستگاه‌های پانچی را گرفتند. این دستگاه‌ها به سرعت جایگاه خود را بین مدیران سازمان‌ها پیدا کردند و مورد استفاده قرار گرفتند؛ چراکه محاسبه ساعات ورود و خروج را بسیار آسان‌تر کرده بودند. روش کار در دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی اولیه بدین صورت بود که با کشیدن کارت در دستگاه، کدی به سیستم حضور و غیاب که تحت DOS بود ارسال می‌شد. انواع دستگاه‌های کنترل ورود و خروج پرسنل کارتی به دو دسته کارت‌های تماسی و کارت‌های بدون تماس تقسیم می‌شوند. در دستگاه‌های کارت‌های تماسی برای ثبت ساعات ورود و خروج باید حتما کارت با دستگاه تماس پیدا کند اما در دستگاه‌های کارت‌های بدون تماس این عمل تنها با در مجاورت قرار دادن کارت با دستگاه امکان پذیر است.

دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک

منظور از تکنولوژی بیومتریک استفاده از اجزای بدن انسان برای تشخیص هویت او نظیر اثر انگشت، تشخیص چهره، قرنیه چشم، کف دست یا تارهای صوتی وی است. همه این اجزا در هر انسانی منحصر به فرد است که این موضوع خود باعث کاهش تقلب می‌شود. انواع دستگاه‌های بیومتریک شامل موارد زیر می‌شوند.

دستگاه‌های ورود و خروج پرسنل انگشتی

روش کار این دستگاه‌ها بدین صورت است که ابتدا یک کارمند در دستگاه تعریف می‌شود و یک اثر انگشت از وی ثبت می‌شود و پس از آن هر زمان که وی بخواهد ورود و خروج خود را ثبت کند کافی است تا انگشت خود را روی سنسور قرار دهد. امکان تقلب و دور زدن این دستگاه وجود ندارد چراکه اطلاعات فرد را تنها در صورت ثبت اثرانگشت وی دریافت می‌کند. اما بهتر است استفاده از این دستگاه در مواقعی، مانند شیوع ویروس کرونا، محدود شود.

دستگاه‌های تشخیص چهره

در این نوع از دستگاه‌ها معمولا چند نمونه از چهره پرسنل از زاویه‌های مختلف عکس‌برداری شده و در دستگاه ذخیره می‌شود. سپس برای هر ورود و خروج کافی است تا پرسنل رو به روی دستگاه قرار گیرند تا چهره آن‌ها مورد شناسایی قرار گیرد؛ یکی از مزیت‌های این نوع از دستگاه‌ها این است که چهره افراد را حتی با وجود تغییراتی مانند ریش گذاشتن، عینک و غیره نیز می‌تواند تشخیص دهد.

کنترل ورود و خروج پرسنل

با استفاده از دستگاه‌های کنترل ورود و خروج پرسنل بازدهی سازمان خود را بالا ببرید!

استفاده از سیستم‌های کنترل ورود و خروج مزایای زیادی برای یک سازمان دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌انداز:

 • تسهیل ثبت زمان ورود و خروج برای کارکنان
 • از بین رفتن اشکالات محاسبه حضور و غیاب دستی
 • پایین آمدن میزان خطا
 • جلوگیری از تقلب (به خصوص دستگاه‌های بیومتریک که امکان تقلب را به صفر می‌رساند)
 • گزارش‌گیری صحیح و واقعی
 • امکان کار کردن برخی از دستگاه‌های حضور و غیاب حتی هنگام قطع شدن برق
 • جلوگیری از سوءاستفاده مدیران رده بالا سازمان‌ها و ادارات در ورود و خروج
 • اغلب دستگاه‌های افق فرا ویژن امکان کار کردن در محیط‌های مرطوب، غبار آلود و گرم را نیز دارند
 • قابلیت اتصال با گوشی‌های هوشمند با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص

جهت انتخاب بهترین دستگاه کنترل تردد این عوامل را در نظر بگیرید

 • زمانی که شما به دنبال دستگاه برای کنترل ورود و خروج پرسنل سازمان خود هستید لازم است تا به مواردی همچون سیاست‌های کنترل ورود و خروج کارکنان، مدل دستگاه با توجه به تعداد پرسنل و مواردی از این قبیل توجه کنید.
 • سطح امنیت را در نظر بگیرید! با توجه به نوع کسب و کاری که دارید و یا اگر مدیر سازمانی هستید، باید به این نکته توجه کنید که دستگاهی که انتخاب می‌کنید سطح توقع شما را از میزان امنیت برآورده کند؛ به طور مثال برای اجازه دسترسی به برخی از کارکنان برای ورود به برخی از محوطه‌های امنیتی باید از دستگاه‌های بیومتریک پیشرفته استفاده کنید.
 • به شرکتی که از آن دستگاه‌ها را خریداری می‌کنید بسیار دقت کنید و سعی کنید از شرکت‌هایی معتبر خرید خود را انجام دهید. توجه به پشتیبانی محصولات یکی‌دیگر از نکاتی است که نباید از آن غافل شوید. افق فرا ویژن با عرضه دستگاه‌های پیشرفته و باکیفیت به بهبود سازمان شما کمک شایانی خواهد کرد. برای اطلاع از قیمت‌ها می‌توانید مقاله قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره را مطالعه نمایید.