دستگاه‌های حضور و غیاب این امکان را برای مدیران شرکت‌ها به وجود آورده‌اند که بتوانند به راحتی بر ساعات کاری، مرخصی‌ها، تأخیر و غیبت کارمندانشان نظارت داشته باشند. علاوه بر کنترل رفت و آمد پرسنل از دستگاه‌های حضور و غیاب برای محاسبه حقوق کارمندان بر اساس ساعات کاریشان نیز استفاده می‌شود؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از این دستگاه‌ها برای تمام شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک و بزرگ به یک ضرورت تبدیل شده است به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا به مقایسه انواع دستگاه حضور و غیاب بپردازیم و شما را با مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها بیشتر آشنا کنیم تا خرید دستگاه ورود و خروج مناسب را به راحتی انجام دهید.

مقایسه انواع دستگاه حضور و غیاب

دستگاه‌های حضور و غیاب را می‌توان بر اساس نوع عملکردشان به سه دسته دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی، اثر انگشتی و تشخیص چهره تقسیم‌بندی کرد که استفاده از هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب مختلفی به همراه دارد به همین دلیل در ادامه به مقایسه انواع دستگاه‌ حضور و غیاب از جهات گوناگونی مانند قیمت، کارایی، امنیت و … می‌پردازیم.

قیمت انواع دستگاه‌های حضور و غیاب

در گذشته دستگاه‌های حضور و غیابی که با استفاده از اثر انگشت یا تشخیص چهره، ساعات رفت و آمد کارمندان را ثبت می‌کرد از قیمت بسیار بالاتری برخوردار بود در حالی که امروزه قیمت این نوع دستگاه‌های حضور و غیاب تفاوت چندانی با دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی ندارد. با این حال قیمت دستگاه‌ حضور و غیاب تشخیص چهره یا اثر انگشتی با توجه به برند، میزان حافظه و تعداد ورود و خروج‌هایی که در هر روز می‌تواند ثبت کند بسیار متفاوت است.

اگر قصد خرید یک دستگاه حضور و غیاب مناسب و استاندارد برای شرکتتان را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم تنها معیارتان برای انتخاب دستگاه‌های حضور غیاب قیمت آن نباشد زیرا دستگاه‌های حضور و غیاب ارزان‌قیمت وارداتی عمر مفید زیادی ندارند به همین دلیل شما مجبور خواهید بود دوباره برای خرید یک دستگاه حضور و غیاب دیگر هزینه کنید. همچنین استفاده از دستگاه‌های حضور و غیابی که اطلاعات افراد مختلف را با دقت کافی ثبت نمی‌کنند نیز می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود بیاورد پس کیفیت را در اولویت قرار دهید.

مقایسه انواع دستگاه حضور و غیاب

کارایی و نوع عملکرد دستگاه‌های حضور و غیاب مختلف

دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی با استفاده از کارت‌های منحصر به فردی که برای هر کدام از کارمندان صادر می‌شود، ساعات ورود و خروج آن‌ها را ثبت می‌کنند بنابراین اگر فردی کارت خود را همراه نداشته باشد و یا کارتش دچار مشکلاتی مانند شکستگی شده باشد نمی‌تواند از دستگاه حضور و غیاب برای ثبت زمان ورود و خروجش استفاده کند در حالی که دستگاه‌های حضور و غیابی که با استفاده از اثر انگشت یا تشخیص چهره کار می‌کنند چنین مشکلاتی ندارد.

 البته یکی از مزیت‌های دستگاه‌های کارتی نسبت به دستگاه‌های حضور و غیاب دیگر این است که می‌توان از کارت‌های صادر شده برای کارمندان به عنوان کارت شناسایی در سازمان‌های بزرگ نیز استفاده کرد. همچنین برای شرکت‌هایی که تعداد پرسنل آن‌ها بسیار زیاد است، استفاده از دستگاه‌های کارتی مزیت دیگری نیز به همراه دارد و آن امکان استفاده هم‌زمان از چندین دستگاه مختلف  برای جلوگیری از ایجاد ازدحام در ساعات ورود و خروج کارمندان است.

امکان تقلب یا بروز خطا در دستگاه‌های حضور و غیاب

مورد دیگری که می‌تواند به شما در مقایسه انواع دستگاه حضور و غیاب کمک کند، بررسی امکان بروز خطا یا تقلب در ثبت اطلاعات ورود و خروج کارمندان است. بهتر است بدانید که از نظر صحت اطلاعات ثبت شده در دستگاه‌های حضور و غیاب، دستگاه‌هایی که به کمک ویژگی‌های بیومتریک انسان مانند اثر انگشت یا تشخیص چهره کار می‌کنند در صدر لیست قرار دارند زیرا اثر انگشت یا چهره هر فردی با فرد دیگر متفاوت است بنابراین نمی‌توان به جای فرد دیگری ساعات ورود و خروجش را در دستگاه ثبت کرد در حالی اگر از دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی در محل کارتان استفاده می‌کنید امکان تقلب وجود دارد زیرا می‌توان از کارت دیگران به جای آن‌ها استفاده کرد. البته برای رفع این مشکل راه‌حل‌های زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از رمز عبور یا ثبت اثر انگشت در هنگام استفاده از کارت‌های کنترل تردد است.

میزان دقت در احراز هویت افراد

برای این که بتوان از دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی استفاده کرد باید اطلاعات مختلفی مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی و … را سیستم حضور و غیاب ثبت کرد تا در هنگام قرار گرفتن کارت در داخل دستگاه‌های کنترل تردد، اطلاعات موجود در آن با اطلاعات ذخیره شده در دستگاه مطابقت داده شود. در حالی که دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی با ثبت اثر انگشت هر یک از کارمندان و دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره با ثبت مختصات چهره کارمندان به کمک الگوریتم‌های مشخصی افراد مختلف را از یکدیگر تشخیص می‌دهند.

 بنابراین می‌توان گفت که میزان دقت اطلاعات ثبت شده در دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره و اثر انگشتی نسبت به دستگاه‌های کارتی بیشتر است. همچنین تکنولوژی به کار رفته در دستگاه‌های تشخیص چهره بسیار پیشرفته است به نحوی که هر گونه تغییر در چهره افراد مانند تغییر در آرایش یا ریش و سبیل باعث بروز مشکل در احراز هویت افراد نمی‌شود.

مقایسه انواع دستگاه حضور و غیاب

در هنگام خرید دستگاه‌های حضور و غیاب باید به چه نکاتی توجه کنید؟

در بخش‌های قبلی به مقایسه انواع دستگاه حضور و غیاب پرداختیم و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها را بررسی کردیم با این حال بهتر است در هنگام خرید به نکات دیگری نیز توجه داشته باشید.

  • میزان حافظه: برخی از دستگاه‌های حضور و غیاب ظرفیت حافظه بسیار زیادی دارند به همین دلیل قیمت بالاتری نیز دارند بنابراین اگر تعداد پرسنل شرکتتان و تعداد ورود و خروج‌هایی که در هر روز ثبت می‌شود زیاد نیست، بهتر است هزینه اضافی برای خرید این نوع دستگاه‌های حضور و غیاب پرداخت نکنید.
  • پشتیبانی و خدمات پس از فروش: احتمال به وجود آمدن هر گونه ایرادی در دستگاه‌های حضور و غیاب مختلف وجود دارد؛ بنابراین سعی کنید دستگاهی خریداری کنید که دارای خدمات پس از فروش باشد تا در صورت بروز هر گونه مشکلی بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را برطرف کنید.
  • امکان یکپارچه‌سازی: یکی دیگر از نکات مهمی که بهتر است در هنگام خرید دستگاه‌های حضور و غیاب به آن توجه داشته باشید امکان یکپارچه‌سازی یا انتقال اطلاعات به نرم افزارهای دیگر مانند نرم افزارهای حسابداری برای محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل است.