بحث امنیت تردد و کنترل بر روی رفت‌وآمدهای موجود در یک شرکت یا سازمان، می‌تواند موضوع مهم و با اهمیت به شمار رود. در بسیاری از ارگان‌های مهم و حیاتی هر کشور که دارای، سطح امنیتی بالایی هستند و یا باید از اطلاعات موجود در سازمان خود محافظت کنند، برای کنترل تردد پرسنل و جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز، از دستگاه‌های کنترل تردد استفاده می‌کنند. حضور این دستگاه‌ها موجب می‌شود تا به صورت هوشمند رفت‌وآمد پرسنل و افراد مختلفی که دارای سطوح دسترسی متفاوتی هستند به راحتی کنترل و نمایش داده شود. ما در این مقاله در وب‌سایت افق فرا ویژن بررسی قیمت دستگاه کنترل تردد هوشمند می‌پردازیم. پیشنهاد می‌شود اگر به فکر خرید دستگاه ورود و خروج هستید حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

کنترل دسترسی اکسس کنترل

این سامانه‌ها انواع مختلفی دارند که برای محدود کردن ورود افراد، به یک محدوده مشخص و یا محدودیت خروج آن‌ها از آن محدوده مشخص شده می‌توانند کاربردی باشند. این سیستم‌ها برای شناسایی افراد و تائید ورود یا خروج آن‌ها، از اطلاعات مختلفی استفاده می‌کنند و سازوکارهای بسیار متفاوتی دارند که این اطلاعات، می‌توانند از یک اسکن کارت ساده تا ارائه اطلاعات بیومتریک بسیار دقیق متفاوت باشد. قطعاً قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره هوشمند متناسب با قابلیت‌ها و آپشن‌هایی که دارد، می‌تواند بسیار متفاوت باشد و هزینه‌ای که برای آن می‌پردازید، متناسب است با ضریب امنیتی که برای آن در نظر می‌گیرید. در ادامه این مقاله در وب‌سایت افق فرا ویژن بررسی انواع مختلف سامانه‌های کنترل تردد هوشمند می‌پردازیم و قابلیت‌های هر یک را بررسی می‌کنیم.

کنترل منع‌کننده

این نوع از انواع کنترل تردد در هنگام بروز خطای کاربر و تخطی از قوانین موردنظر، وی را محدود می‌کند و به‌عنوان‌مثال از ورود او به یک بخش جلوگیری می‌کند. این سازوکار می‌تواند به شکل مانعی مانند در یا میله باشد و همچنین، ممکن است یک سیستم هشدار متصل باشد که در این مواقع، مسئولین مربوطه را به این بخش هدایت کند. مثلاً در یک موزه در صورت آسیب دیدن و یا دسترسی غیرمجاز به بخشی از آن ممکن است راه‌های خروجی از آن قسمت مسدود شوند و هم‌زمان آژیر هشدار نیز روشن شود تا نگهبانان موزه برای رسیدگی به این موضوع در منطقه مورد نظر وارد عمل شوند. این سیستم‌ها ممکن است بسیار ساده و یا مانند مثالی که در بالا زده شد، بسیار پیچیده و ظریف باشند و طبیعتاً قیمت دستگاه کنترل تردد هوشمند مورد استفاده، متناسب با تجهیزات جانبی و قابلیت‌های آن می‌تواند متفاوت باشد.

قیمت دستگاه کنترل تردد هوشمند

کنترل اصلاح‌کننده

این نوع سیستم‌ها معمولاً زمانی فعالیت خود را آغاز می‌کنند که در بخشی از سامانه کنترل تردد یک دسترسی غیرمجاز انجام ‌شده که می‌تواند، به صورت عمدی و یا غیر عمدی باشد و در اصل این سیستم‌ها، به اصلاح اشتباه انجام ‌شده می‌پردازند. ممکن است این کار به وسیله یک سیستم جداسازی اتفاق بیفتد و یا این عملکرد از طریق خاموش شدن یک بخش و راه‌اندازی مجدد آن انجام بپذیرد. معمولاً این سیستم‌ها سازوکار خیلی پیچیده‌ای ندارند و عملکرد خود را به صورت بسیار ساده ارائه دهند و در صورت دسترسی‌های انسانی به اطلاعاتی که فرد مجاز به دسترسی به آن‌ها نیست سیستم‌ها نمی‌توانند با استفاده از اطلاعات را رفع کنند. قیمت دستگاه کنترل تردد هوشمند از این نوع بسیار ارزان قیمت است و در لایه‌های بیرونی و لایه‌های اولیه امنیتی قابل استفاده است.

کنترل دستوری

فیلم سیستم‌های کنترل طوری طراحی ‌شده‌اند که یک دستور و فرمان و مشخص ورود و خروج را در بخش‌های مختلف و برای افراد مشخص‌ شده، محدود کنند. به‌عبارت‌دیگر شما می‌توانید یک فرد را به ‌عنوان یک آبجکت به سیستم معرفی کنید و از طریق، کنترل‌های متعددی که در شبکه شما وجود دارد، دسترسی وی را به مناطق محدود کنید و یا او را در منطقه‌ای نگه‌ دارید و متوقف کنید؛ از این طریق شخص یا اشخاص را مجبور کنید که طبق سیستم امنیتی و خط‌مشی شما رفتار کنند. این سیستم می‌تواند در مواقع اضطراری کاربردهای فراوانی داشته باشد و از سرقت یا خارج شدن اموال و یا اطلاعات آن سازمان جلوگیری کند.

 این سیستم‌ها معمولاً در مراکزی با سطح امنیتی بسیار بالا و مراکز نظامی کاربرد دارند که باید، دارای سطح امنیتی بسیار قوی و بدون تعارف باشند. در این مراکز معمولاً دسترسی به اطلاعات و منابع فیزیکی، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و به همین دلیل، از این سیستم‌های کنترل تردد سختگیر استفاده می‌شود. طبیعتاً قیمت دستگاه کنترل تردد هوشمند با این تکنولوژی و این سطح از امنیت، می‌تواند بسیار بالا باشد. البته میزان هزینه‌ای که برای این تکنولوژی می‌پردازید ، به تعداد مراکز کنترل کننده تردد و گستردگی محوطه‌ی مورد کنترل بستگی دارد و اگر محوطه‌ی خیلی بزرگی را با این سیستم کنترل نمی‌کنید، ممکن است این هزینه برایتان منطقی و به صرفه باشد.

قیمت دستگاه کنترل تردد هوشمند

کنترل تشخیص هویت

این نوع سیستم‌های کنترل تردد بر اساس تشخیص هویت شخص، به وی اجازه ورود می‌دهند و برای این تشخیص هویت، از معیارهای مختلفی استفاده می‌کنند. معمولاً از این سیستم‌ها در ورودی‌های سازمانی استفاده می‌شود. بسته به ضریب امنیتی که مدنظر است این سیستم نسبت به شناسایی افراد اقدام می‌کند. اگر ورودی یک سازمان معمولی و غیره امنیتی باشد، احتمالاً فرد را با استفاده از کارت‌های شناسایی سازمانی و کد دیجیتالی که روی آن قرار دارد می‌شناسد. در موارد مهم‌تر که نیازمند رده‌بندی امنیتی بالاتری است، سیستم‌های کنترل تردد مجهز به صفحه کلیدی هستند که شخص، باید برای ورود یک رمز مشخص را وارد کند. ممکن است برای ورود همه یک رمز یکسان وجود داشته باشد و یا برای هر شخص رمز منحصربه‌فرد قرار داده شود.

ولی معمولاً از این سیستم برای دسترسی‌های محدود استفاده می‌شود و نمی‌توان از آن‌ها، به صورت چندلایه استفاده کرد زیرا تعداد رمزها کار را پیچیده می‌کند. کارت سازمانی و رمز ورود ضریب امنیت متوسطی دارند و برای سازمان‌های بسیار حساس از نظر امنیتی، از سیستم‌هایی با قابلیت تشخیص المان‌های بیومتریک استفاده می‌شود. این سیستم‌های تشخیصی از المان‌های ساده‌ای مانند اثرانگشت تا معیارهای پیچیده‌تری مانند ساختار قرنیه و یا عنبیه، برای تشخیص هویت افراد استفاده می‌کنند و در رده‌های امنیتی بالا، از ترکیب این روش‌ها برای احراز هویت شخص استفاده می‌شود. طبیعتاً قیمت دستگاه کنترل تردد هوشمند متناسب با ضریب امنیتی مورد نظر و همچنین، ویژگی‌های مختلفی که دستگاه دارد می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ اما با پیشرفت تکنولوژی این امکان وجود دارد که تقریباً همه افراد بتوانند از این سیستم‌ها استفاده کنند و سیستم‌های تک المانی، معمولاً تفاوت قیمت بسیار زیادی ندارد.