یکی از مشکلاتی که تا چند سال پیش مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف با آن درگیر بودند، نحوه‌ی حضور و غیاب کارکنان و محاسبه مرخصی آن‌ها بوده است؛ چراکه کارکنان برای مرخصی مجبور به پر کردن فرمی بودند و امکان بروز خطا در اینگونه سیستم‌ها بسیار بالا است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های نوین بسیاری به وجود آمده‌اند و به صورت هوشمند ساعت ورود و خروج کارمندان را ثبت می‌کنند. یکی از این دستگاه‌ها، سیستم حضور و غیاب می‌باشد که انواع مختلفی دارد. با آمدن چنین ابزارهای هوشمندی به بازار و دقیق و کارآمد بودن آن‌ها یکی از پرسش‌هایی که در ذهن افراد ایجاد می‌شود آن است که قیمت دستگاه حضور و غیاب چقدر است؟ برای یافتن پاسخ مورد نظر خود در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

سیستم حضور و غیاب چیست؟

همان‌طور که در مقدمه به آن اشاره شد در دنیای امروز یکی از نیازهای مدیران جهت مدیریت بهتر شرکت خود، نظارت دقیق بر روی رفت و آمد کارمندان است. با به دست آوردن چنین اطلاعاتی می‌توان به راحتی حقوق افراد را محاسبه کرد بدون آنکه در آن شک و شبه‌ای وجود داشته باشد. سیستم‌های کنترل ورود و خروج کار را برای مدیران آسان کرده‌اند؛ چراکه به دلیل هوشمند بودن آن‌ها دیگر عذر و بهانه‌ای نمی‌توان آورد. در حال حاضر استفاده از این دستگاه‌ها کاملا رایج است و قیمت و انواع مختلفی دارند.

هر فرد با توجه به نیاز خود، می‌تواند یکی از مدل‌های سیستم‌ کنترل ورود و خروج را انتخاب نماید. لازم به ذکر است که بهترین مکان برای نصب این دستگاه‌ها نزدیکی درب خروج می‌باشد؛ چراکه اگر در مکان نادرستی قرار گیرند ممکن است افراد هنگام ورود و خروج به دلیل عجله‌ای که دارند استفاده از آن را فراموش کنند. سیستم مورد نظر از راه‌های مختلفی مانند اسکن کارت هوشمند، چهره، اثر انگشت و … می‌تواند عمل کنترل را انجام دهد.

قیمت دستگاه حضور و غیاب

انواع دستگاه‌ حضور و غیاب

همان‌طور که می‌دانید از جمله مواردی که در تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب تاثیر به سزایی دارد نوع آن است. بدیهی است که هرچه مدل این سیستم بهتر و جدیدتر باشد هزینه‌ی بیشتری باید پرداخت کرد.

  • دستگاه اسکن کارت: حتما تا به حال از بلیت‌های کارتی مانند من کارت‌ها برای سوار شدن به مترو و اتوبوس استفاده کرده‌اید و با آن‌ها آشنایی دارید. در سال‌های اول برای استفاده از سیستم‌های حضور و غیاب که به تازگی وارد بازار شده بودند، از کارت‌های هوشمندی مانند من کارت بهره گرفته می‌شد. استفاده از این کارت‌ها مشکلات دیگری مانند گم شدن، شکستن و … را به همراه داشت که باعث شد دستگاه‌های جدیدتر ساخته شوند.
  • دستگاه اسکن اثر انگشت: یکی از رایج‌ترین مدل‌های سیستم کنترل رفت و آمد که در بسیاری از سازمان‌های کشورمان ایران نیز از آن استفاده می‌گردد، دستگاه اسکن اثر انگشت است. این دستگاه پیشرفته‌تر از مدل معرفی شده قبلی است و از دقت و کیفیت بیشتری نیز برخوردار است. یکی از مشکلاتی که دستگاه مورد نظر دارد آن است که اگر انگشتان شما کثیف یا چرب باشند برای ثبت آن‌ها با مشکل مواجه خواهید شد. با این حال اگر کاربری مد نظرتان نیاز به امنیت بسیار بالایی ندارد دستگاه مذکور گزینه‌ی مناسبی برایتان خواهد بود.
  • دستگاه اسکن چهره: از جمله جدیدترین مدل‌های سیستم‌ حضور و غیاب، می‌توان دستگاه‌های اسکن چهره را نام برد که با توجه به انواع آن قیمت دستگاه حضور و غیاب می‌تواند متغیر باشد. در بسیاری از مراکز مانند بانک‌ها که نیاز به امنیت بالایی است از این دستگاه استفاده می‌شود. دستگاه مذکور خود انواع دیگری نیز دارد؛ برای مثال در برخی از سیستم‌ها تنها عنبیه چشم اسکن می‌شود و در برخی دیگر علاوه بر عنبیه چهره فرد نیز اسکن خواهد شد. لازم به ذکر است که این دستگاه‌ از دقت بالاتری نیز برخوردار است.

قیمت دستگاه حضور و غیاب

  • برند: سیستم‌های کنترل ورود و خروج را نیز مانند هر دستگاه دیگری شرکت‌های گوناگونی می‌سازند که هر کدام کیفیت و امکانات متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. برخی از برندهای معتبری که ارائه دهنده این نوع سیستم‌ها در بازار کشورمان هستند عبارتنداز: افق فرا ویژن، علم و صنعت و … . توجه داشته باشید هر شرکتی که برای خرید سیستم مذکور انتخاب می‌کنید باید دارای خدمات پس از فروش باشد؛ چراکه پس از مدتی به هر دلیلی ممکن است کالای خریداری شده دچار مشکلاتی شود و اگر شرکت خدماتی ارائه ندهد شما دچار سرگردانی خواهید شد. همچنین حتما توجه داشته باشید که برند انتخابی گارانتی تعویض سنسور نیز داشته باشد.
  • قیمت ارز: قیمت دلار یکی‌دیگر از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت دستگاه حضور و غیاب است. با آنکه شرکت‌های بسیاری در داخل کشور مشغول عرضه این محصول هستند اما بعضی از قطعات استفاده شده وارداتی هستند و قیمت دلار روز تاثیر به سزایی بر خرید آن‌ها دارد. علاوه بر برندهای داخلی، برخی برندهای خارجی در داخل کشور شعبه دارند که با بالا رفتن قیمت دلار آن‌ها هم مجبور به افزایش قیمت کالاهای خود هستند. ازجمله برندهای خارجی می‌توان به کمپانی‌های کره‌ای سوپریما و ویردی اشاره نمود.
  • گنجایش ثبت تعداد کاربرها‌: سیستم‌های کنترل ورود و خروج دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها امکان ثبت تعداد کاربرها است. بدیهی است برای دستگاهی که بتواند تعداد کاربرهای بیشتری را ثبت کند هزینه‌ی بیشتری باید پرداخت شود. برای مثال دو محصول مشابه با یک‌دیگر را در نظر بگیرید که تمامی ویژگی‌های آن‌ها مشابه است و تفاوت چندانی با هم ندارند؛ اما یکی از دستگاه‌ها دارای ظرفیت ثبت 1000 کاربر را دارد و دیگری می‌تواند تا 30،000 کاربر را نیز در حافظه خود ثبت نماید. چنین ویژگی موجب می‌شود قیمت محصول دوم تا چندین میلیون بیشتر از دستگاه اول محاسبه شود.

قیمت دستگاه حضور و غیاب

نتیجه گیری

این روزها برای کنترل دقیق رفت و آمد کارمندان و محاسبه راحت‌تر ساعات مرخصی از سیستم‌های حضور و غیاب مختلفی استفاده می‌شود. قیمت دستگاه حضور و غیاب به عوامل گوناگونی از جمله نوع برند، نوع دستگاه و ویژگی‌های آن، قیمت دلار و … بستگی دارد. اگر قصد خرید این محصول را دارید ابتدا باید شرایط خود را بررسی کرده و بر اساس آن یک مدل را انتخاب کنید. همان‌طور که می‌دانید هرچه کاربری مورد نظر شما نیاز به امنیت بیشتر داشته باشد باید از دستگاه‌های بهتر و دقیق‌تر استفاده نمود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه قیمت می‌توانید مطلب نمایندگی دستگاه حضور و غیاب را مطالعه نمایید.