چند سالی است که سازمان‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگ برای کنترل رفت و آمد کارمندانشان به محل کار از دستگاه‌های حضور و غیاب استفاده می‌کنند. امروزه دستگاه‌های حضور غیاب موجود در بازار از تنوع زیادی برخوردارند؛ بنابراین خرید یک دستگاه کنترل تردد استاندارد متناسب با نیازهایتان کار دشواری به نظر می‌آید. ما در این مطلب از وب‌سایت افق فرا ویژن قصد داریم تا شما را با عوامل مؤثر در قیمت دستگاه حضور و غیاب پرسنل و انواع آن بیشتر آشنا کنیم؛ پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آشنایی با انواع دستگاه‌های حضور و غیاب پرسنل

کنترل تردد پرسنل توسط کارت به محل کار یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای ارزیابی عملکرد نیروی انسانی به خصوص در سازمان‌های بزرگ است؛ به همین دلیل روز به روز میزان تقاضا برای خرید دستگاه‌های حضور و غیابی که از فناوری‌های پیشرفته‌تری در ساخت آن‌ها استفاده شده است بیشتر می‌شود. این دستگاه‌ها به مدیران کمک می‌کنند تا ساعات حضور کارمندانشان را در شرکت محاسبه کنند و از اطلاعات ذخیره شده در حافظه دستگاه‌های حضور و غیاب برای پرداخت حقوق کارمندان بر اساس میزان ساعات کاریشان استفاده کنند. برخی از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب رایج در کشور عبارت‌انداز:

قیمت دستگاه حضور و غیاب پرسنل

دستگاه حضور و غیاب کارتی

این نوع دستگاه‌های حضور و غیاب به دو دسته دستگاه‌های تماسی و بدون تماس تقسیم‌بندی می‌شوند. در دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی که نیاز به تماس کارت با دستگاه وجود دارد، از کارت بارکد یا کارت مغناطیسی استفاده می‌شود. نحوه کار با این نوع دستگاه بسیار آسان است. کارمندان یک‌بار در هنگام ورود و یک‌بار در هنگام خروج کارت خود را بر روی قسمت مشخصی از دستگاه قرار می‌دهند تا ساعات حضور آن‌ها در محل کارشان ثبت شود؛ اما در دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی که نیاز به تماس کارت با دستگاه وجود ندارد، کارمندان می‌توانند کارت‌های خود را در فاصله چند سانتی‌متری از دستگاه قرار دهند تا کارت توسط دستگاه خوانده شود. برای این نوع دستگاه‌های حضور و غیاب از تکنولوژی RFID در کارت‌های شناسایی استفاده می‌کنند.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

همان‌طور که از نام این نوع دستگاه حضور وغیاب مشخص است، از تکنولوژی سنسور اثر انگشت در ساخت آن استفاده می‌شود. سنسورهای به کار رفته در دستگاه‌های حضور و غیاب به سه دسته حسگرهای خازنی، نوری و پلیمری تقسیم می‌شوند به همین دلیل قیمت دستگاه حضور و غیاب پرسنل که دارای این تکنولوژی هستند، متغیر است. این سنسورها اثر انگشت کارمندان را می‌خوانند و سپس اطلاعات دریافتی را با اطلاعات موجود در حافظه دستگاه تطبیق داده می‌شود. اگر اطلاعات دریافت شده با داده‌هایی که از قبل در حافظه دستگاه ذخیره شده مطابقت نداشته باشد، ساعت ورود و خروج ثبت نمی‌شود.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

برای ساخت این نوع دستگاه‌ها از تکنولوژی تشخیص چهره استفاده شده و با وجود آن که مدت زیادی از ساخت این مدل دستگاه حضور و غیاب نمی‌گذرد اما طرفداران زیادی پیداکرده‌ است. یکی از دلایل محبوبیت دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره، کاهش احتمال تقلب یا خطا در ثبت ساعات ورود و خروج کارمندان است. همچنین این دستگاه سرعت عمل بالایی دارد و فقط کافی است افراد برای چند ثانیه در برابر آن قرار بگیرند تا چهره آن‌ها شناسایی شود. برای استفاده از این مدل دستگاه حضور وغیاب نیز باید مانند دستگاه کنترل تردد کارتی، اطلاعات کارمندان از قبل بر روی آن ذخیره شده باشد.

 عوامل مؤثر بر تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب پرسنل

یکی از فاکتورهای مهم برای خرید دستگاه‌های حضور و غیاب قیمت آن است. و در بررسی دستگاه‌های متنوع با قیمت‌های متفاوتی نیز روبه‌رو می‌شوید. البته بهتر است بدانید که قیمت دستگاه حضور و غیاب پرسنل به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

ظرفیت حافظه دستگاه

این نکته را در نظر داشته باشید که حافظه دستگاه‌های حضور و غیاب بر اساس دو پارامتر مهم یعنی تعداد رفت و آمدهای قابل ثبت و تعداد مشخصاتی که می‌توانید در حافظه دستگاه ذخیره کنید، تعیین می‌شود. حافظه دستگاه مهم‌ترین عامل در تفاوت قیمت مدل‌های مختلفی است که دارای تکنولوژی مشابه هستند؛ بنابراین اگر تعداد پرسنل شرکت شما زیاد نیست، بهتر است هزینه اضافی برای خرید دستگاه‌های حضور و غیاب با ظرفیت حافظه بالا پرداخت نکنید.

نوع برقراری ارتباط

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت دستگاه حضور و غیاب پرسنل نحوه برقراری ارتباط دستگاه با سیستم‌های دیگر است. برخی از دستگاه‌های حضور و غیاب فقط اطلاعات را بر روی یک کارت حافظه مخصوص مانند فلش ذخیره می‌کنند و برای استفاده از اطلاعات ذخیره شده در آن، باید کارت حافظه را به سیستم متصل کرد؛ اما برخی از دستگاه‌های حضور و غیاب پیشرفته به صورت بی‌سیم عمل می‌کنند و نیازی به استفاده از فلش ندارند؛ به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم با توجه به میزان استفاده از اطلاعات موجود در دستگاه‌های کنترل تردد نسبت به خرید آن اقدام کنید.

قیمت دستگاه حضور و غیاب پرسنل

سرعت دستگاه

منظور از سرعت، قدرت CPU دستگاه حضور و غیاب است. اگر دستگاهی که خریداری می‌کنید از سخت افزار ضعیفی برخوردار باشد یا CPU آن سرعت کافی را نداشته باشد، ممکن است در آینده با مشکل مواجه شوید؛ به خصوص اگر میزان اطلاعاتی که باید دستگاه در هر روز ثبت کند، زیاد باشد.

قابلیت‌های جانبی

وجود قابلیت‌های جانبی مختلفی مانند ماژول‌های کارت‌خوان، باتری جانبی و … بر روی قیمت دستگاه حضور وغیاب پرسنل تأثیر زیادی دارد. با این حال به قدری تنوع در برند و کارایی دستگاه‌های حضور وغیاب وجود دارد که شما می‌توانید به راحتی با توجه به نیازهایتان و بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید یک دستگاه باکیفیت خریداری کنید.

سخن پایانی

عوامل مختلفی در تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب پرسنل مؤثر هستند که ما در این مطلب سعی کردیم به برخی از مهم‌ترین آن‌ها مانند ظرفیت حافظه، قابلیت‌های جانبی، نوع برقراری ارتباط با سیستم‌های مختلف و سرعت دستگاه اشاره کنیم. این نکته را در نظر داشته باشید که در هنگام خرید دستگاه حضور غیاب نباید تنها ملاک شما قیمت دستگاه باشد؛ زیرا نمونه‌های تقلبی ارزان‌قیمتی در بازار وجود دارد که می‌تواند شما را وسوسه کند. خرید دستگاه‌های بی‌کیفیت وارداتی نه تنها باعث هدر رفتن سرمایه شما می‌شود بلکه اطلاعات درستی از زمان رفت و آمد کارمندانتان را نیز در اختیارتان نمی‌گذارد. بنابراین علاوه بر قیمت باید به فاکتورهای دیگری مانند کیفیت دستگاه و ارائه خدمات پس از فروش توسط شرکت‌های معتبر هم توجه کنید.