یکی از دغدغه‌هایی که بسیاری از مدیران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، انتخاب شیوه‌ای مناسب برای حضور و غیاب کارمندان و محاسبه زمان حضور هر یک در سازمان است. یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها براي حضور و غياب كارمندان در سازمان‌هاي بزرگ و پرجمعیت استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند است. در این مقاله به مرفی موارد موثر بر قیمت دستگاه تشخیص اثر انگشت و همچنین مزایای استفاده از  دستگاه تشخیص اثر انگشت خواهیم پرداخت. با ما در افق فرا ویژن همراه شوید.

مزایای استفاده از دستگاه تشخیص اثر انگشت

با وجود اینکه دستگاه‌ها و سیستم‌های گوناگونی برای ثبت حضور و غیاب کارکنان در شرکت‌ها وجود دارد، بسیاری از سازمان‌های بزرگ از دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت استفاده می‌کنند. علاوه بر اين قیمت دستگاه تشخیص اثر انگشت از قیمت دیگر دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند كمي بیش‌تر است. اما باز هم بسياري از شركت‌ها نسبت به استفاده از اين دستگاه تمايل نشان مي‌دهند. برخي از مزايايي كه موجب محبوبيت بالاي اين نوع دستگاه حضور و غياب هوشمند شده است عبارت است از:

قیمت دستگاه تشخیص اثر انگشت

کاهش تقلب در ثبت زمان حضور و غياب

يكي از مشكلاتي ممكن است در استفاده از دستگاه‌هاي حضور و غياب ارزان كارتي و یا رمزي با آن مواجه شويد بروز تقلب در روند حضور و غياب است. متاسفانه ممکن است برخي از كارمندان با در اختيار گذاشتن كارت يا رمز خود براي ديگر افراد زمان واقعي ورود و خروج خود را ثبت نکنند. مورد دیگری که ممکن است در استفاده از دستگاه‌های کارتی و رمزی مشکل ساز باشد، فراموش کردن رمز یا به همراه آوردن کارت مخصوص است. واضح است که بروز چنین مشکلاتی موجب بروز اشتباه در روند محاسبه زمان حضور کارکنان در سازمان و در نتیجه میزان حقوق پرداختی خواهد شد. اما با استفاده از دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت دیگر نگرانی در این رابطه نخواهید داشت.

 سنسورهای تشخیص اثر انگشت با اسکن اثر انگشت فرد مورد نظر و مقایسه آن با دیگر تصاویر موجود در پایگاه داده به راحتی هویت فرد را تایید کرده و زمان دقیق ورود یا خروج او را به طور دقیق ثبت خواهند کرد. با این روش دیگر نگران تقلب نیز نخواهید بود. گرچه تقلب کردن در استفاده از این دستگاه نیز ممکن خواهد بود. اما روش‌های فریب دادن سنسورهای اثر انگشت بسیار زمان‌بر و پیچیده هستند. یکی از رایج‌ترین روش‌های تقلب در استفاده از این دستگاه ساخت مدل‌های سیلیکونی مشابه با اثر انگشت فرد است. اما با پیشرفت تکنولوژی و فناوری‌های استفاده شده در سنسورهای اثر انگشت و قابلیت تشخیص بافت زنده به وسیله دستگاه، دیگر مدل‌های سیلیکونی توسط دستگاه پذیرفته نخواهند شد. تمام این موارد موجب افزایش امنیت و دقت این دستگاه و در نتیجه محبوبیت آن در میان مدیران سازمان‌ها شده است.

افزایش انگیزه کارمندان

یکی دیگر از مزایای استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت افزایش انگیزه و فعالیت کارمندان در سازمان است. با استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند می‌توانید ماهانه و در زمان‌های دلخواه گزارشی از حضور و غیاب و زمان حضور هر یک از کارمندان در شرکت خود دریافت کنید. اگر در بازه‌های زمانی مشخص گزارش‌های مربوطه را در اختیار پرسنل شرکت بگذارید، افراد متوجه اهمیت بالای زمان حضور خود در شرکت شده و انگیزه بیش‌تری برای فعالیت خواهند داشت. علاوه بر این با در اختیار داشتن زمان دقیق حضور هر یک از پرسنل در شرکت می‌توانید میزان حقوق پرداختی در پایان ماه را به صورت کاملا دقیق محاسبه کنید که خود موجب افزایش دقت کارمندان در ورود و خروج به سازمان خواهد شد.

صرف زمان کم‌تر و راحتی بیش‌تر

یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب استفاده بسیاری از سازمان‌ها از دستگاه‌های هوشمند حضور و غیاب می‌شود، صرف زمان کم‌تر برای حضور و غیاب کارمندان و افزایش راحتی در روند محاسبات است. در گذشته بسیاری از شرکت‌ها از لیست‌ها و برگه‌های حضور و غیاب استفاده می‌کردند. استفاده از چنین روش‌هایی علاوه بر دقت پایین، زمان بسیار زیادی را نیز از مدیران طلب می‎کرد. اما با استفاده از دستگاه‌های مدرن حضور و غیاب مدیران دیگر نیاز به صرف زمان بسیار برای محاسبه زمان حضور کارکنان در شرکت نخواهند داشت. مدیران می‌توانند با در اختیار داشتن نرم‌افزارهای مخصوص حضور و غیاب در زمان دلخواه و تنها در چند ثانیه تمام اطلاعات مربوط به حضور و غیاب کارکنان را در سیستم خود دریافت کرده و از آن‌ها استفاده کنند.

قیمت دستگاه تشخیص اثر انگشت به چه عواملی وابسته است

یکی از مسائلی که ممکن است بسیاری از سازمان‌ها را از تهیه دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند منصرف کند هزینه مورد نیاز برای این دستگاه‌ها است. هر یک از انواع دستگاه‌های کنترل تردد قیمت مخصوص به خود را دارند و نمی‌توان هزينه‌اي واحد براي تهيه تمام آن‌ها در نظر داشت. اما با توجه به مزاياي بسياري كه با استفاده از دستگاه‌هاي كنترل تردد از آن‌ها بهره‌مند مي‌شويد، مي‌توانيد مطمئن باشيد كه ارزشی بالاتر از هزینه پرداختی دریافت خواهید کرد. برخی از عواملی که ممکن است بر قیمت دستگاه‌ تشخیص اثر انگشت موثر باشند عبارت است از:

  • گارانتی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در خرید هر دستگاه الکتریکی و هوشمند اهمیت بسیاری دارد گارانتی و خدمات پس از فروش است. ارائه گارانتي و خدمات پس از فروش ممکن است موجب افزایش هزینه پرداختی برای دستگاه شود. اما بهتر است دستگاه مورد نظر خود را از شرکتی معتبر با گارانتی مطمئن خریداری کنید.

قیمت دستگاه تشخیص اثر انگشت

  • حافظه

یکی دیگر از مواردی که بر قیمت دستگاه تشخیص اثر انگشت موثر خواهد بود حافظه دستگاه است. یکی از مشخصه‌های هر دستگاه کنترل تردد هوشمند حافظه مورد نیاز برای ذخیره اطلاعات هر یک از کارمندان است. واضح است که قیمت دستگاه تشخیص اثر انگشت با در اختیار داشتن حافظه بیش‌تر افزایش خواهد داشت.

به طور خلاصه

همان‌طور که در افق فرا ویژن خواندید، یکی از محبوب‌ترین تکنولوژی‌هاي مورد استفاده در سازمان‌ها و شركت‌هاي بزرگ دستگاه حضور و غياب هوشمند است. دستگاه‌هاي حضور و غياب هوشمند انواع مختلفي دارند كه از ميان آن‌ها مي‌توان به دستگاه تشخيص اثر انگشت اشاره داشت. در اين مقاله به معرفي مزاياي استفاده از اين دستگاه مانند كاهش تقلب،‌ افزايش انگيزه كاركنان،‌ همچنين صرف زمان كم‌تر و راحتي بيش‌تر پرداختیم. علاوه بر اين به معرفي دو مورد از موارد موثر بر قيمت دستگاه تشخيص اثر انگشت،‌ يعني گارانتي و همچنين حافظه دستگاه نيز پرداخته شد.