امروزه عوامل زیادی برای بهبود بهره‌وری یک سازمان و یا یک شرکت وجود دارد که یکی از آن‌ها کنترل ورود و خروج پرسنل است؛ اما بدون شک اولین چیزی که در روند یک سازمان تأثیرگذار است فعالیت کارکنان آن است. به طور مثال کنترل تردد کارکنان و اطلاع از ساعات ورود و خروج آن‌ها امری ضروری است و می‌تواند تأثیر زیادی روی سازمان بگذارد. برای رسیدن به این امر لازم است تا با یک سری از روش‌ها تردد پرسنل را کنترل کرد که یکی از این روش‌ها خریداری و نصب دستگاه‌های حضور و غیاب است. در ادامه مطالب بیشتر در مورد فواید خرید دستگاه حضور و غیاب اعم از دستگاه‌های تشخیص اثرانگشت، تشخیص چهره و … سخن خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

دستگاه‌های حضور و غیاب به چه وسیله‌هایی اطلاق می‌شود؟

دستگاه کنترل تردد یکی از بهترین و کاربردی‌ترین ابزارهایی است که امروزه برای کنترل ورود و خروج کارمندان و پرسنل شرکت یا سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه در یک شرکت یا سازمان بزرگ تعداد زیادی پرسنل وجود دارند که نمی‌توان به آسانی رفت و آمدهای آن‌ها را کنترل کرد. از این رو به کمک فناوری‌های روز دنیا و تکنولوژی که برای حضور و غیاب افراد به وجود آمده است، دستگاه‌های حضور غیاب الکترونیکی به وجود آمده‌اند تا بتوان از ساعات شروع و پایان کار کارکنان به طور دقیق اطلاع داشت.

 با وجود دستگاه‌های حضور و غیاب، کنترل تردد افراد به صورت دقیق انجام شده و گزارش‌ها جامع و کاملی از نحوه عملکرد و ساعات حضور کارمندان در سازمان به مدیر ارائه می‌دهد و مدیر می‌تواند بر اساس آن گزارش کاملی از وقایع طول ماه برای هر کارمند در اختیار داشته باشد و حقوق و دستمزد افراد را با توجه به میزان اضافه کار، کسر کار، مأموریت و غیره به صورت دقیق محاسبه نماید.

دستگاه حضور و غیاب

از فواید خرید دستگاه حضور و غیاب چه می‌دانید؟

 • صرفه جویی در هزینه‌های سازمان و افزایش راندمان کاری به دلیل اینکه حضور و غیاب کارمندان به صورت دستی حذف می‌شوند و در وقت و هزینه شرکت صرفه جویی می‌شود.
 • پیشگیری از تخلفات در ثبت زمان ورود و خروج؛ به طور مثال ممکن است به هر دلیلی مسئول ثبت ورود و خروج افراد در ثبت ساعات تردد دچار خطا شود؛ از این رو نصب یک دستگاه کنترل تردد باعث کاهش اشتباهات نیروی انسانی می‌شود.
 • امکان برنامه ریزی برای ثبت انواع وضعیت‌های کاری کارکنان که شامل شیفت‌های کاری، مرخصی، مأموریت، اضافه کاری و غیره است.
 • قابلیت دستیابی به امکانات و اطلاعات دستگاه‌ها با حافظه ذخیره سازیاز طریق بستر شبکه‌ها
 • یکی دیگر از فواید خرید دستگاه حضور و غیاب، ایجاد حس اعتماد در مدیران و همچنین پرسنل چرا که زمان‌های تردد ب صورت دقیق ثبت می‌شود.
 • امنیت بالا برای نگهداری اطلاعات و سهولت بازیابی اطلاعات

انواع دستگاه‌های حضور و غیاب

شاید برای شما سؤال باشد که برای سازمان و یا شرکت خود از چه نوع دستگاه حضور و غیابی استفاده کنید؟ بهتر است بدانید که پاسخ این سؤال بستگی به نوع کار و فضای کاری شما دارد؛ به طور مثال در کارگاه‌ها کارگران به علت کار کردن با ابزارآلات خشن و زبر اثرانگشت خود را از دست می‌دهند و بهتر است از دستگاه‌های اثرانگشتی در کارگاه‌ها استفاده نشود. به طور کلی دستگاه‌های حضور و غیاب شامل 5 نوع است:

 • دستگاه حضور و غیاب کارتی
 • دستگاه حضور و غیاب پانچی
 • دستگاه دوربین دار
 • دستگاه تشخیص چهره
 • دستگاه اثرانگشتی؛ برای اطلاع از قیمت دستگاه تشخیص اثر انگشت می‌توانید مقاله افق فرا ویژن در این باره را بخوانید.

 در ادامه به معرفی هر کدام از این دستگاه‌ها خواهیم پرداخت.

دستگاه‌های حضور و غیاب پانچی

دستگاه‌های حضور و غیاب پانچی اولین و ساده‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب هستند.  در این نوع از دستگاه‌ها با قرار گرفتن کارت مخصوص هر پرسنل در اسلات دستگاه، تاریخ و ساعت ورود یا خروج پرسنل روی آن ثبت می‌شود. روی این کارت‌ها به تعداد روزهای هر ماه جدول بندی خواهند شد که هر روز خود به دو قسمت تقسیم می‌شود. یکی از این قسمت‌ها برای ثبت ورود و دیگری هم برای خروج پرسنل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پایان هر ماه این کارت‌ها جمع‌آوری و زمان خروج و ورود کارمندان مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی

به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های پانچی جای خود را به دستگاه‌های کارتی داد. عملکرد این دستگاه به این صورت است که با کشیدن کارت پرسنلی هر کارمند در دستگاه کدی به سیستم ارسال می‌شد که هر کد مخصوص یک پرسنل بود. دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی به دو دسته کارت‌های تماسی و غیر تماسی تقسیم می‌شوند.

دستگاه‌های اثرانگشتی

در این نوع از دستگاه‌ها در ابتدا باید اثرانگشت هر یک از کارکنان در دستگاه تعریف شود و سپس هر دفعه برای ورود و خروج پرسنل انگشت خود را به روی دستگاه قرار می‌دهند و دستگاه با توجه به اطلاعات ثبت شده در حافظه خود فرد مورد نظر را شناسایی می‌کند و بدین ترتیب اطلاعات هر کارمند در سیستم ذخیره می‌شود. یکی از فواید خرید دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی این است که اطلاعات به صورت کاملا دقیق ثبت می‌شود و امکان تقلب تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

دستگاه‌های تشخیص چهره

در این نوع از دستگاه‌ها در هنگام تعریف پرسنل در حافظه دستگاه چندین عکس با زوایای مختلف از صورت آن‌ها گرفته می‌شود و در هنگام ورود و خروج کارکنان با تصاویری که از چهره پرسنل از قبل در حافظه خود دارد صورت فرد مورد نظر را تطبیق اثر می‌دهد. بدین صورت اطلاعات ورود و خروج افراد ثبت می‌شود. یکی از مهم‌ترین فواید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره این است که در آن امکان تقلب وجود ندارد؛ زیرا برای هر فرد فقط امکان ثبت چهره خودش وجود دارد و تغییراتی که در چهره اتفاق می‌افتد مانند گذاشتن لنز، عینک گذاشتن، ریش گذاشتن، آرایش کردن و تغییراتی از این قبیل تأثیری روی تشخیص هویت دستگاه نمی‌گذارد.

خرید دستگاه حضور و غیاب

فواید خرید دستگاه حضور و غیاب بیولوژیکی

این نوع از دستگاه‌های حضور و غیاب به دلیل آن که از خصوصیات بیولوژیکی افراد مانند اثر انگشت و چهره و الگوی کف دست استفاده می‌کنند و تمامی این خصوصیات بیومتریک در افراد منحصر به فرد است امکان تقلب در آن‌ها بسیار پایین است و هیچ پرسنلی نمی‌تواند به جای کارمند دیگری تردد ثبت کند. زمان شناسایی افراد بر اساس اثر انگشت و یا چهره در این نوع از دستگاه‌های حضور و غیاب کمتر از صدم ثانیه است اما ممکن است در شرکت‌هایی که تعداد کارمندان بسیار زیاد است کمی زمان بر شود.

سخن پایانی

برای اینکه تردد کارکنان خود را در سازمان سهل‌تر و سریع‌تر کنید بهتر است با خرید دستگاه‌های حضور و غیاب این امر را محقق کنید. خرید این دستگاه‌ها به بهره‌وری هر چه بیشتر سازمان شما کمک می‌کند و در وقت و هزینه شما صرفه جویی می‌کند. افق فرا ویژن با ارائه به‌روزترین و باکیفیت‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب در انواع مختلف، در خدمت مدیران و کارکنان سازمان‌ها است.