یکی از مباحث نسبتا جدید و کاربردی در اداره ساختمان‌های اداری و مسکونی، هوشمندسازی تجهیزات حضور و غیاب است. با هوشمندسازی تجهیزات کنترل تردد و استفاده از سیستم کنترل هوشمند، می‌‌توانید در هر زمان و مکانی اطلاعات مربوط به حضور و غیاب کارمندان و همچنین زمان دقیق ورود و خروج آن‌ها را دریافت و ثبت کنید. برای اطلاعات بیش‌تر درباره تجهیزات هوشمند کنترل تردد کارمندان و مزایای استفاده از سیستم کنترل هوشمند با افق فرا ویژن همراه شوید.

سیستم کنترل هوشمند به چه معناست

 یکی از چالش‌هایی که بسیاری از مدیران با آن مواجه می‌شوند، نحوه حضور و غیاب کارمندان و پرسنل اداره به دقیق‌ترین صورت ممکن است. بسیاری از ادارات در گذشته از روش‌هایی زمان‌بر مانند لیست حضور و غیاب و یا برگه حضور و غیاب استفاده می‌کردند. اما استفاده از چنین روش‌هایی علاوه بر اینکه بسیار زمان‌بر و طاقت فرسا است، دقت چندانی نخواهد داشت. با استفاده از روش‌های قدیمی نمی‌توان زمان دقیق ورود و خروج کارمندان را دریافت کرد. به همین دلیل معمولا هنگام حقوق پرداختی که بر اساس ساعات حضور کارمندان در سازمان محاسبه می‌شود، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. اما امروزه استفاده از روش‌هایی نوین جایگزین روش‌های قدیمی حضور و غیاب شده است. دستگاه كنترل تردد هوشمند می‌تواند به راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن، زمان ورود و خروج تمام کارمندان و حضور و غیاب آن‌ها را در سیستم ثبت کند.

چنین روشی به معنای تحولی عالی در زمینه مدیریت نظم در ادارات است. سیستم کنترل هوشمند تردد شامل یک دستگاه حضور و غیاب است که در ورودی ساختمان نصب می‌شود. هر یک از کارمندان برای ورود یا خروج، اطلاعات خواسته شده را وارد می‌کند و پس از تشخیص هویت، زمان دقیق ورود یا خروج او در سیستم ثبت می‌شود. معمولا دستگاه‌هاي حضور و غياب همراه با يك نرم‌افزار ارائه می‌شوند. تركيب نرم‌افزار و دستگاه حضور و غياب،‌ سيستم كنترل هوشمند تردد را تشكيل خواهد داد. در ادامه به معرفي مزاياي استفاده از اين سيستم و نيز انواع آن خواهيم پرداخت.

سیستم کنترل هوشمندانواع سیستم کنترل هوشمند تردد

سیستم‌های حضور و غیاب هوشمند انواع مختلفی دارند. هر یک از این انواع از روش و تکنولوژی خاص برای ثبت اطلاعات ورود و خروج پرسنل استفاده می‌کنند. انواع سیستم‌های کنترل تردد هوشمند عبارت‌انداز:

  • سیستم كنترل تردد رمزي: در اين سيستم‌ها هر يك از كارمندان و پرسنل سازمان با وارد کردن رمزی خاص زمان ورود یا خروج خود را در سیستم ثبت خواهند کرد.
  • سیستم كنترل تردد كارتي: با استفاده از سیستم حضور و غیاب کارتی، هر یک از کارمندان با داشتن کارتی منحصر به فرد، زمان تردد خویش را در سیستم ثبت می‌کند.
  • سیستم كنترل تردد بيومتريك: سیستم‌های بیومتریک از مشخصات فیزیولوژی انسان برای شناسایی او استفاده می‌كنند. براي مثال مي‌توان با استفاده از اثر انگشت يا تشخيص چهره اطلاعات ورود را در سيستم ثبت كرد.

مزایای استفاده از سیستم کنترل هوشمند تردد چیست

 استفاده از سیستم‌های کنترل تردد هوشمند مزایای بسیاری به دنبال دارند و هر روزه تعداد بیش‌تری از شرکت‌ها و سازمان‌هاي قدرتمند در ايران خود را به اين سيستم مجهز مي‌كنند. بهره‌گيري از سيستم كنترل هوشمند تردد مي‌تواند مديريت حضور و غياب كارمندان را براي مديران بسيار راحت‌تر کند. برخی از دلایلی که موجب محبوبیت دستگاه‌های کنترل تردد شده است عبارت است از:

1.افزایش نظم

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم هوشمند کنترل تردد در سازمان‌ها، افزایش نظم کارکنان است. استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند نشان‌دهنده اهمیتی است که سازمان به حضور و غیاب و زمان ورود و خروج کارمندان خود می‌دهد. با وجود چنین دستگاهی، کارمندان و پرسنل اداره نیز بیش‌تر به زمان ورود و خروج خود توجه خواهند كرد. به همين ترتيب نظم بيش‌تري در سازمان شما برقرار خواهد شد.

2.جلوگیری از اتلاف وقت

از ديگر مزاياي استفاده از سيستم كنترل هوشمند تردد براي سازمان‌هاي بزرگ،‌ جلوگيري از اتلاف وقت است. با استفاده از روش‌هاي قديمي مانند ليست يا برگه حضور و غياب،‌ علاوه بر اينكه كارمندان بايد زمان قابل توجهي را صرف ثبت اطلاعات ورود و خروج مي‌كردند،‌ مديران نيز بايد زمان زيادي را صرف جمع‌آوري و استفاده از اطلاعات این لیست‌های حضور و غياب مي‌كردند. اما امروزه مي‌توان با استفاده از سيستم‌هاي كنترل تردد هوشمند،‌ به سرعت،‌ دقت و همچنین به راحتي اطلاعات مربوط به ورود و خروج كارمندان را در سيستم ثبت كرد. استفاده از چنين دستگاهي موجب جلوگيري از اتلاف وقت كارمندان و مديران خواهد شد.

3.سهولت استفاده

همان‌طور كه گفتيم،‌ استفاده از روش‌هاي قديمي دردسرهاي مخصوص به خود را دارد. تصور كنيد كه با گم شدن تنها يكي از برگه‌ها و یا لیست‌هاي حضور و غياب چه اتفاقي خواهد افتاد؟ و يا با ثبت اشتباه اطلاعات توسط كارمندان چه اشتباهاتي در محاسبه و پرداخت حقوق پیش خواهد آمد؟ با استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند دیگر هیچ نگرانی از بابت از دست رفتن اطلاعات نخواهید داشت. با پشتیبانی قدرتمند شرکت‌های ارائه دهنده اینگونه دستگاه‌ها، می‌توانید همیشه و در هر زمان به راحتی به اطلاعات حضور و غیاب کارمندان سازمان دسترسی داشته و از صحت آن‌ها اطمینان داشته باشید.

سیستم کنترل هوشمند4.افزایش امنیت

 شاید بهتر است بدانید که برخی از دستگاه‌های حضور و غیاب می‌توانند به عنوان تجهیزات امنیتی نیز استفاده شوند. تنها کافیست با انجام تنظمیاتی خاص در دستگاه، از ورود افرادی که در سازمان کار نمی‌کنند جلوگیری به عمل آورید. علاوه بر این، با ثبت شدن اطلاعات مربوط به هر یک از کارمندان، می‌توانید تمام ورود و خروج‌های افراد مختلف را به سازمان را کنترل کنید. به همین ترتیب می‌توانید به راحتی تمام ترددها را در سازمان مدیریت کرده و امنیت ادارات را افزایش دهید.

در یک کلام

همان‌طور که در افق فرا ویژن خواندید، با پیشرفت تکنولوژی، مباحثی مانند هوشمندسازی ساختمان‌های اداری و مسکونی به بحثی جدی‌تر تبدیل شده است. با هوشمندسازی تجهیزات حضور و غیاب سازمان خود و مجهز شدن به سیستم کنترل هوشمند تردد، می‌توانید به راحتی و در هر زمانی، اطلاعات مربوط به حضور و غیاب کارمندان را دریافت کنید. استفاده از سیستم‌های کنترل هوشمند تردد موجب راحتی شما، افزایش نظم کارمندان و ایمنی بیش‌تر ساختمان خواهند شد و در نهایت به کاهش اتلاف وقت نیز کمک بسیاری خواهند کرد. می‌توانید با توجه به تعداد کارمندان در سازمان خود، بهترین نوع دستگاه حضور و غیاب را انتخاب و خریداری کرده و مزایای آن بهره‌مند شوید. برای دریافت اطلاعات می‌توانید مقاله بهترین نرم افزار کنترل تردد را مطالعه نمایید.