سیستم کنترل تردد چیست؟ انواع سیستم‌های کنترل تردد موجود در بازار به چند دسته تقسیم می‌شود؟ از سیستم‌های کنترل تردد برای چه اهدافی استفاده می‌شود؟ شاید مسئله‌ای که بسیاری از مدیران با آن مواجه شده باشند، چگونگی افزایش امنیت سازمان و همچنین نظم کارمندان است. همچنین، بسیاری از مدیران تمایل به مدیریت ورود و خروج کارمندان و کنترل تردد پرسنل سازمان دارند. ما استفاده از سیستم‌های کنترل تردد را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در ادامه پاسخی به سوال “سیستم کنترل تردد چیست” خواهیم داد و انواع مختلف آن را معرفی خواهیم کرد.

سیستم کنترل تردد چیست

سیستم کنترل تردد سیستمی امنیتی است که با استفاده از آن می‌توان ورود و خروج و تردد افراد را به داخل و خارج ساختمان کنترل کرد. سیستم کنترل تردد در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت می‌تواند به دو دلیل مورد استفاده قرار گیرد:

  • افزایش امنیت و بررسی مجاز بودن افراد برای ورود و خروج
  • مدیریت حضور و غیاب کارکنان و ثبت زمان ورود و خروج هر یک به منظور افزایش نظم سازمان

سیستم‌های کنترل تردد از یک سخت‌افزار برای شناسایی افراد، و از یک نرم‌افزار هوشمند حضور و غیاب برای ذخیره و مدیریت اطلاعات استفاده می‌کنند. به وسیله سیستم‌های کنترل تردد می‌توانید علاوه بر ارتقاء امنیت در سازمان خود، ورود و خروج افراد و حتی خودروها را نیز مدیریت کنید. با استفاده از سیستم‌های کنترل تردد هوشمند، افراد باید به هنگام ورود، اطلاعات خواسته شده (مانند یک رمز و یا یک کارت مغناطیسی) را در سیستم وارد کنند تا هویت آن‌ها مشخص شده و بتوانند وارد شوند. علاوه بر این، می‌توان سیستم آلارم و هشدار را نیز در سیستم‌های کنترل تردد فعال کرد تا در زمان‌های مورد نیاز، هشداری به مدیر یا نگهبان مربوطه داده شود. مي‌توان دسته‌بندي‌هاي مختلفي را براي سيستم‌هاي كنترل تردد ارائه داد كه در ادامه به بررسي آن خواهيم پرداخت.

سیستم کنترل تردد چیست

انواع سیستم‌های کنترل تردد

در پاسخ به سوال “سیستم کنترل تردد چیست” باید به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که سیستم‌های کنترل تردد انواع مختلفی دارند که مي‌توانيد با توجه به نياز و بودجه سازمان خود، مناسب‌ترين را تهيه و در ورودي ساختمان نصب كنيد. سیستم‌های کنترل تردد به طور کلی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

سیستم‌های کنترل تردد کارتی

برای ورود به هر ساختمانی از طریق سیستم‌های کنترل تردد، نیاز به کلیدی امنیتی دارید. در سیستم‌های کنترل تردد کارتی، شما کارتی مغناطیسی را در اختیار خواهید داشت که باید به هنگام ورود و خروج آن را به دستگاه نزدیک کرده یا در کارتخوان مورد نظر بکشید. اگر کد مخصوص شما که بر روی کارت ثبت شده است، توسط سیستم تشخیص داده شود، هویت و زمان ورود یا خروج شما در سیستم ثبت شده و به شما اجازه عبور داده می‌شود. از سیستم‌های کنترل تردد کارتی به صورت وسیع در سازمان‌ها برای کنترل حضور و غیاب کارمندان استفاده می‌شود.

سیستم‌های کنترل تردد رمزی

یکی از رایج‌ترین سیستم‌هاي كنترل تردد،‌ سيستم كنترل تردد رمزي است. همانطور كه براي استفاده از هر حساب كاربري يا ايميل در شبكه‌هاي مجازي از رمز استفاده مي‌شود،‌ براي ورود و خروج نيز مي‌توان از رمزي منحصر به فرد استفاده كرد. در اين سيستم‌ها صفحه كليدي در اختيار پرسنل قرار مي‌گيرد كه مي‌توانند به وسيله آن،‌ رمز عبور خود را وارد كرده و هويت خود را در سيستم ثبت كنند. البته استفاده از سيستم‌هاي رمزي نمي‌تواند تا حد مناسبي امنيت سازمان شما را تضمين كند. زيرا افراد مي‌توانند به راحتي رمز عبور خود را فراموش كنند. دليل ديگر اين است كه رمزهاي عبور به راحتي هك مي‌شوند. به همين دليل نياز است كه رمزها به صورت مداوم و مرتب عوض شوند،‌ كه اين مسئله خود نيز مي‌تواند مشكلات ديگري را به دنبال داشته باشد. به همين دليل معمولاً سازمان‌هاي بزرگ و پرجمعیت از سیستم‌های رمزی استفاده نمی‌کنند.

سیستم‌های کنترل تردد بیومتریک

اصطلاح بیومتریک نشان‌دهنده استفاده از خصوصیات فیزیولوژی و رفتاری انسان برای تشخیص هویت افراد است. سیستم‌های کنترل تردد بیومتریک نسبت به سیستم‌های کارتی و رمزی امنیت بسیار بالاتری دارند و برای سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت گزینه‌ای عالی به شمار می‌روند. سیستم‌های کنترل تردد بیومتریک خود دو نوع مختلف دارند که عبارت است از:

  • سیستم کنترل تردد اثر انگشت

همانطور که از نامش پیداست، این سیستم از اثر انگشت افراد برای تشخیص هویت آنان استفاده می‌کند. واضح است که امنیت در چنین سیستمی از سیستم‌های دیگر بسیار بالاتر است. برای استفاده از این دستگاه، کارمندان انگشت خود را بر روی سنسور مورد نظر قرار می‌دهند تا اسکن اثر انگشت آن‌ها با اسکن‌های موجود در سیستم مقایسه شود.

  • سیستم کنترل تردد تشخیص چهره

در سیستم‌های تشخیص چهره، افراد برای ورود باید صورت خود را در مقابل دوربین قرار دهند تا تصویر گرفته شده از آن‌ها با اسناد موجود مقایسه شده و هویت فرد تشخیص داده شود. سیستم‌های کنترل تردد بیومتریک گاهی با ترکیب با دیگر سیستم‌های کنترل تردد مانند کارتی و رمز استفاده می‌شوند.

سیستم کنترل تردد چیست

سیستم‌های کنترل تردد وسایل نقلیه

اخرین دسته‌ای که می‌خواهیم به معرفی آن بپردازیم، سیستم‌های کنترل تردد وسایل نقلیه است. استفاده از این دستگاه برای سازمان‌هاي بزرگ با پارکینگ شخصی توصیه می‌شود. این سیستم‌ها با بررسی وسیله نقلیه و مقایسه آن با استانداردهای از پیش تعیین شده، به آن اجازه ورود خواهند داد. مراحل کارکرد سیستم‌های کنترل تردد وسایل نقلیه عبارت است از:

  • ورود وسیله نقلیه به محدوده تشخیص
  • ثبت تصویری از پلاک وسیله نقلیه توسط دوربین دستگاه
  • مقایسه تصویر گرفته شده با اطلاعات موجود در سامانه و بررسی قوانین از پیش تعیین شده برای ورود و خروج
  • ارسال دستور نهایی به مانع برای صدور اجازه ورود
  • باز یا بسته شدن در متناسب با دستور نهایی ارسال شده

به طور خلاصه

در مقاله بالا به سوال “سیستم کنترل تردد چیست” پاسخ دادیم و به بررسی انواع آن نیز پرداختیم. همانطور که گفتیم سیستم کنترل تردد سیستمی است که به وسیله آن می‌توان ورود و خروج و تردد افراد را در سازمان‌ها کنترل کرد. از سیستم‌های کنترل تردد افق فرا ويژن برای افزایش نظم سازمان و مدیریت بهتر کارمندان و همچنین افزایش امنیت سازمان استفاده مي‌شود. سيستم‌های کنترل تردد را می‌توان به انواع کارتی، رمزی، تشخیص چهره، اثر انگشت و همچنین سیستم کنترل تردد وسایل نقلیه تقسیم کرد. می‌توانيد با توجه به نياز سازمان و همچنين بودجه‌اي كه در اختيار داريد هر يك از اين سيستم‌ها را براي سازمان خود خريداري كنيد.