وقتی تعداد کارمندان یک شرکت زیاد باشد، کنترل تردد پرسنل به صورت دستی و سنتی تقریبا غیر ممکن است. ضمن اینکه باید یک نیرو به صورت ثابت، برای کنترل این عبور و مرور استخدام شود که چالش‌های خاص خود را دارد. برای جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی و همچنین تهیه آمار دقیق و منظم امروزه در شرکت‌ها، از سیستم‌های دیجیتال استفاده می‌شود. این سیستم‌ها امکان دسته‌بندی اطلاعات تردد را به صورت منظم و سازمان‌دهی شده فراهم می‌آورند. در این مقاله در وب‌سایت افق فرا ویژن به اهمیت سامانه کنترل تردد پرسنل در شرکت‌ها و همچنین انواع این سامانه‌ها می‌پردازیم.

اهمیت سامانه کنترل تردد پرسنل

در واقع این سامانه مشخص می‌کند که چه افرادی در چه بازه‌های زمانی، اجازه دسترسی به چه نقاطی را دارند. با کمی دقت به جمله قبلی می‌توانید به اهمیت بالای وجود یک سیستم کنترل تردد پرسنل در یک سازمان مهم پی ببرید. این سیستم یکی از اصول امنیتی هر سازمانی به شمار می‌رود که می‌تواند درصد آسیب‌پذیری آن کسب و کار یا سازمان را نسبت به سرقت اطلاعات و اموال فیزیکی تا حد قابل توجهی کاهش دهد. شما با استفاده از این سامانه‌ها می‌توانید دسترسی به محوطه‌ها، ساختمان‌ها و اتاق‌های مختلف را برای اشخاص مشخصی محدود کنید.

برای محدود کردن تردد به اتاق رک و یا دیتاسنتر‌های سازمان‌ها، معمولا از سیستم‌های کنترل تردد الکترونیکی استفاده می‌کنند که ورود و خروج افراد مختلف را به ‌راحتی محدود می‌کند و سیستم تشخیصی آن با توجه به المان‌های هویتی مانند اثرانگشت، قرنیه چشم، صدا، کارت پرسنلی، رمز ورود و المان‌های دیگر اقدام به شناسایی افراد می‌کند. مهم‌ترین وظیفه این سیستم‌ها تأیید هویت شخص است که معمولا برای این تأیید از چند المان مختلف مانند گذرواژه‌، اثرانگشت، شماره پرسنلی و المان‌های بیومتریک دیگر استفاده می‌کنند. در ادامه‌ی این مقاله در وب‌سایت افق فرا ویژن به بررسی سازوکار سامانه کنترل تردد پرسنل در سازمان‌های مختلف و همچنین انواع مختلف این سامانه‌ها برحسب سطح ایمنی مورد نظر می‌پردازیم.

سامانه کنترل تردد پرسنل

ساز و کار سامانه کنترل تردد پرسنل

سیستم‌های کنترل ترددی که به درب‌ها متصل هستند، معمولا به یک قفل الکترونیکی وصل می‌شوند. از این سیستم می‌توان بر روی درب ورودی اصلی مجموعه و یا بخش‌های کوچک مختلف آن استفاده کرد. افراد برای ورود به این محوطه‌ها، باید بتوانند اطلاعات مورد نیاز سیستم را ارائه دهند که متناسب با سطح ایمنی که برای محل تعیین می‌شود، این اطلاعات می‌توانند بسیار ساده و یا بسیار پیچیده باشند. این اطلاعات می‌تواند شامل کدهای مختلف پرسنلی و یا کدهای ورود باشند که کاربر باید آن‌ها را روی صفحه کلید سیستم وارد کند. ممکن است سیستم شناسایی برحسب اطلاعات روی کارت شناسایی کاربر باشد که باید آن را در جایگاه مناسب قرار دهد. طبیعتا بسته به اهمیت محل، این المان‌ها می‌توانند بسیار متعدد باشند.

 سیستم‌هایی که روی درب آن نصب می‌شوند از کنترلرها فرمان می‌گیرند و این کنترلرها، ممکن است نرم‌افزارهای مختلفی بر روی خودشان داشته باشند. مدیریت این کنترلرها از طریق سرور صورت می‌گیرد و نرم‌افزار اصلی که روی سرور نصب است، می‌تواند حتی صدها کنترل را تحت فرمان خود قرار دهد. سیستم‌های کنترل ترددی که به درب‌ها متصل می‌شوند، این قابلیت را دارند که با سیستم‌های مربوط به نظارت ویدئویی و همچنین سیستم‌های مربوط به آلارم و آژیر خطر به صورت یک شبکه یک‌پارچه عمل کنند. به این ترتیب شما می‌توانید ورود و خروج افراد را علاوه بر کنترل، رصد کنید و مواردی که ممکن است موجب به صدا درآمدن آژیر خطر شود را به صورت ویدیویی ببینید. این امکان برای سازمان‌هایی که دارای سیستم امنیتی یکپارچه هستند، بسیار مهم و کاربردی است.

دستگاه کنترل تردد کارتی و مزایای آن

در این سیستم‌ها شما برای ورود نیازمند یک کلید امنیتی هستید که در واقع روی کدهای کارت شما ثبت‌شده است. معمولا از این نوع سیستم‌های امنیتی، بر روی درب‌های ورودی اتاق بایگانی و یا اتاق سرور استفاده می‌شود. این سامانه به یک دستگاه کارت‌خوان خارجی نیز مجهز است که شما باید کارت خود را روی بخشی از آن قرار دهید تا اطلاعات ثبت شده روی کارت، توسط دستگاه خوانده شود و در صورت تأیید هویت و تأیید اجازه ورود، به دستگاه متصل روی درب فرمان دهد تا قفل را برای شما باز کند. این سیستم در واقع یک کلید هوشمند است که شما می‌توانید در صورت گرفتن تأییدیه ورود با افراد دیگری نیز وارد آن بخش شوید و آن‌ها نیازی به ارائه کارت ندارند. معمولا از این سیستم در مکان‌های بسته امنیتی متوسط استفاده می‌شود.

کنترل تردد با رمز

 وقتی از احراز هویت افراد در دستگاه‌های الکترونیکی صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که به خاطر ما می‌آید استفاده از کدهای امنیتی و رمزهای شخصی برای هر فرد است که می‌تواند برای احراز هویت مورد استفاده قرار بگیرد. در این سیستم‌ها تنها با وارد کردن رمز صحیح، افراد می‌توانند وارد شوند و استفاده از این روش در سامانه کنترل تردد پرسنل امری بسیار جا افتاده است. در سیستم بانکداری نیز از این روش برای دسترسی‌های مهم به اطلاعات شخصی مانند ایمیل‌ها و دیگر اطلاعات بااهمیت استفاده می‌شود. این سیستم به ظاهر بسیار ساده است؛ اما در صورت فراموش کردن رمز عبور ممکن است افراد دچار مشکلات جدی شوند.

خطر دیگری که این سیستم‌ها را تهدید می‌کند، هک شدن و یا لو رفتن رمزهای ورود و گذرواژه‌ها است که ممکن است مشکل‌ساز شود و هر یک از این اتفاقات ممکن است به افراد متفرقه اجازه دسترسی به اطلاعات مهمی را بدهد. دلایلی که در بالا ذکر شد موجب می‌شود که از این سیستم بیشتر در منازل شخصی و شرکت‌های کوچک استفاده شود تا سازمان‌های بزرگ با مراکز کنترل تردد متعدد. قطعا تعیین کدهای متعدد برای مرحله‌های گوناگون و یا تعیین یک عدد ثابت برای چند مرحله و یا برای چند کاربر می‌تواند بررسی عیب‌یابی سیستم را بسیار پیچیده کند.

سامانه کنترل تردد پرسنل

سیستم اثرانگشت و تشخیص چهره

این سیستم‌ها برحسب خصوصیات بیومتریک شخص اقدام به تشخیص هویت وی می‌کنند و نسبت به دستگاه‌هایی مانند کارت ورود و رمز عبور امنیت بسیار بالاتری دارد. درگذشته تنها مکان‌های حساس می‌توانستند از سیستم‌های بیومتریک استفاده کنند، اما با پیشرفت تکنولوژی هزینه این سیستم‌ها با سیستم‌های دیگر برابر شده است. از شاخص‌ترین سیستم‌های بیومتریک می‌توان به تشخیص اثرانگشت، اسکنر شبکیه و عنبیه اشاره کرد. امکان هک کردن و یا ورود به این سیستم، از طریق شخصی غیر از شخص مورد نظر تقریبا غیرممکن است. المان تأثیرگذار روی تشخیص هویت این سامانه کنترل تردد پرسنل، خصوصیات بیومتریک خود شخص است که مانند سریال روی کارت و یا گذرواژه‌ی شخصی فرد، به سادگی قابل هک کردن و استخراج نیست. اگر به فکر خرید دستگاه ورود و خروج هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله ویژگی‌های دستگاه حضور و غیاب را مطالعه نمایید.