خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند برای چه مکان‌هایی ضروری است؟ ویژگی‌های یک دستگاه کنترل هوشمند استاندارد چیست؟ اکثر دستگاه‌های کنترل تردد برای نظارت بر رفت و آمد افراد استفاده می‌شوند و می‌توان آن‌ها را در هر مکانی که می‌خواهید نصب کرده و تنها به افراد خاصی اجازه ورود و خروج بدهید. دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند به دو دسته دستگاه‌های کنترل تردد افراد و دستگاه کنترل تردد خودرو تقسیم می‌شوند به همین دلیل ما در این مطلب از وب‌سایت افق فرا ویژن قصد داریم تا شما را با ویژگی‌ها و کاربرد هر کدام از آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

مزایای خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند چیست؟

به طور کلی دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند از دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده‌اند که این دو در کنار هم می‌توانند به شما در مدیریت ورود و خروج افراد یا وسایل نقلیه کمک کنند. برخی از مزایای دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند عبارت است از:

  • تنظیم سطح دسترسی: دستگاه‌های هوشمند این قابلیت را به شما می‌دهند که برای افراد مختلف سطح دسترسی‌های متفاوتی را تعیین کنید. این ویژگی برای سازمان‌هایی مناسب است که تنها تعداد محدودی از افراد مجوز رفت و آمد به برخی از بخش‌های سازمان را دارند.
  • کنترل از راه دور: در برخی مواقع ممکن است شما به دستگاه کنترل تردد دسترسی نداشته باشید؛ در چنین مواقعی این ویژگی می‌تواند به شما کمک کند تا از راه دور و بدون دسترسی فیزیکی به دستگاه نیز بتوانید رفت و آمد افراد را بررسی کنید.
  • ضبط و نگهداری تمام رفت و آمدها: دستگاه‌های هوشمند کنترل تردد تمامی رفت و آمدها را در حافظه خود ذخیره می‌کنند؛ بنابراین شما در هر زمانی می‌توانید اطلاعات ثبت شده در دستگاه را بررسی کنید. این قابلیت در موارد مختلفی می‌تواند به شما کمک کند به عنوان مثال هنگامی که سرقت اتفاق افتاده باشد.
  • اعلام هشدار: خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند می‌تواند امکاناتی را برای شما فراهم کند که دستگاه‌های معمولی از آن بی‌بهره‌اند. به عنوان مثال اگر دستگاه‌های کنترل هوشمند متوجه بروز مشکلی شوند از سیستم اعلام هشدار خود استفاده کرده و نگهبانی یا حراست مجموعه را مطلع می‌کنند.

خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند

انواع دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند

انواع مختلفی از دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند در بازار وجود دارد که لازم است با برخی از ویژگی‌های آن‌ها آشنا شوید و انواع آن را بشناسید تا بتوانید هنگام خرید خود بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید؛ در این بخش به بررسی ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

 از دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی یا اثر انگشتی معمولاً برای ثبت ورود خروج کارمندان در سازمان‌ها استفاده می‌کنند. با توجه به این مسئله که اثر انگشت هر انسانی منحصر به فرد است و امکان تشابه اثر انگشت دو نفر با یکدیگر وجود ندارد، استفاده از این دستگاه احتمال تقلب یا هر گونه خطایی را به صفر می‌رساند. اثر انگشت افراد مختلف توسط سنسورهای دستگاه کنترل تردد هوشمند ثبت و ذخیره می‌شود؛ سپس هر بار که فردی قصد ورود یا خروج از محل مورد نظر را داشته باشد، با قرار دادن انگشتش بر روی دستگاه احراز هویت می‌شود.

دستگاه کنترل تردد دوربین‌دار

این نوع دستگاه‌های هوشمند از دو ویژگی برای تشخیص هویت افراد و ثبت ساعات ورود و خروجشان استفاده می‌کنند. در بخش اول با استفاده از روش‌های مختلفی مانند تشخیص چهره، اثر انگشت یا کارت شناسایی و در بخش دوم به کمک یک دوربین مدار بسته ساعات ورود و خروج افراد ثبت می‌شود. به کمک این سیستم هوشمند به جرئت می‌توان گفت که امکان بروز هیچ‌گونه خطایی در ثبت اطلاعات وجود ندارد؛ بنابراین معمولاً از دستگاه‌های کنترل تردد دوربین‌دار در مکان‌هایی استفاده می‌شود که برقراری امنیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دستگاه کنترل تردد کارت‌خوان

دستگاه کنترل تردد کارت‌خوان برای افرادی که قصد خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند را دارند نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد زیرا این دستگاه‌ها با توجه به کاربردشان از قیمت مناسبی برخوردار هستند. برای استفاده از دستگاه کنترل تردد کارت‌خوان باید برای همه افراد یک کارت صادر کرد که این کارت می‌تواند حاوی اطلاعات مختلفی باشد. همچنین کارت‌های قابل استفاده در این دستگاه‌ها به دو نوع مغناطیسی یا بارکدی تقسیم می‌شوند. به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر تعداد پرسنل شرکتتان زیاد نیست از کارت‌های بارکدی استفاده کنید؛ در غیر این صورت کارت‌های مغناطیسی انتخاب مناسب‌تری برای شما خواهد بود. تفاوت این دو نوع کارت در نحوه استفاده از آن‌ها است به نحوی که کارت‌های بارکددار باید با دستگاه تماس پیدا کنند در صورتی که کارت‌های مغناطیسی از فاصله چند سانتی‌متری از دستگاه نیز قابل شناسایی هستند.

خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

در ساخت این نوع دستگاه‌های کنترل تردد از تکنولوژی پیشرفته‌ای برای تشخیص چهره افراد استفاده شده است. برای تشخیص چهره افراد مختلف از یکدیگر اسکلت‌بندی صورت افراد ملاک تشخیص قرار می‌گیرد تا در صورت هر گونه تغییری مانند آرایش کردن، استفاده از عینک یا تغییر فرم ریش و سبیل مشکلی در فرآیند تشخیص هویت افراد به وجود نیاید. دستگاه‌های کنترل تردد تشخیص چهره را می‌توان در هر مکانی برای نظارت بر رفت و آمد افراد نصب کرد البته استفاده از این مدل دستگاه کنترل تردد هوشمند در سازمان‌ها یا مکان‌های پر رفت و آمد کارایی بیشتری دارد.

دستگاه‌های کنترل تردد وسایل نقلیه چگونه کار می‌کنند؟

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم علاوه بر دستگاه‌های کنترل تردد مرسوم در ادارات و سازمان‌ها، دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند وسایل نقلیه نیز در بازار وجود دارند. این نوع دستگاه‌ها به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

  • دستگاه‌های کنترل تردد خودرو با برد کوتاه: از این مدل دستگاه در پارکینگ‌های عمومی استفاده می‌شود. زمانی که اتومبیل‌ها وارد پارکینگ می‌شوند، اطلاعات پلاک خودرو روی کارتی ثبت می‌شود؛ سپس کارت را در اختیار راننده قرار می‌دهند. زمانی که اتومبیل قصد خروج از پارکینگ را دارد به کمک سیستم‌های نرم افزاری و یک دستگاه کارت‌خوان بدون تماس، مبلغ قابل پرداخت برای پارکینگ مشخص می‌شود.
  • دستگاه‌های کنترل تردد خودرو با برد زیاد: اگر قصد خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند وسایل نقلیه را دارید، می‌توانید این مدل دستگاه را خریداری کنید زیرا به اپراتور احتیاجی ندارد و فقط باید بر روی خودروهایی که مجوز ورود به پارکینگ را دارند یک تگ یا برچسب هوشمند نصب شود. این تگ از فاصله شش متری قابل خواندن است بنابراین ورود و خروج وسایل نقلیه با دقت و سرعت بالاتری انجام می‌شود.

دستگاه کنترل تردد پلاک خوان: این سیستم کنترل تردد وسایل نقلیه به کمک دوربینی که از پلاک اتومبیل‌ها عکس‌برداری می‌کند، رفت و آمد اتومبیل‌های مختلف را ثبت می‌کند. اگر پلاک خودرویی که قصد ورود به پارکینگ را دارد در لیست خودروهای مجاز ثبت شده باشد، اجازه ورود صادر می‌شود در غیر این صورت از ورود خودرو جلوگیری می‌شود. در پایان پیشنهاد می‌کنیم مقاله قیمت دستگاه حضور و غیاب کارتی را مطالعه نمایید.