امروزه استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب برای تمامی شرکت‌ها ضروری است اما با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه بیشتر شرکت‌های کوچک و نوپا نمی‌توانند هزینه زیادی را برای خرید این دستگاه پرداخت کنند؛ به همین دلیل خرید یک دستگاه حضور و غیاب ارزان می‌تواند یک راه‌حل مناسب برای آن‌ها باشد؛ زیرا با حداقل بودجه می‌توان دستگاهی تهیه کرد که تا حدودی نیازهای آن‌ها را برطرف کند. در این مطلب از وب‌سایت افق فرا ویژن تصمیم داریم تا شما را با انواع دستگاه‌های حضور و غیابی که می‌توانید آن‌ها را با بودجه‌ای اندک خریداری کنید بیشتر آشنا کنیم؛ پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. برای اطلاع از قیمت پیشنهاد می‌کنیم مقاله مرتبط با قیمت دستگاه حضور و غیاب پرسنل را مطالعه کنید.

ویژگی‌های دستگاه حضور و غیاب ارزان

دستگاه‌های حضور و غیاب این امکان را برای صاحبان کسب و کارهای مختلف فراهم می‌کنند که بتوانند به راحتی بر عملکرد کارمندانشان نظارت داشته باشند و از اطلاعاتی مانند میزان ساعات کاری، مرخصی، اضافه کاری و تأخیر کارمندان برای پرداخت حقوق آن‌ها استفاده کنند. بنابراین بهتر است به این نوع دستگاه‌ها به چشم یک هزینه اضافی نگاه نکنید؛ زیرا تأثیر زیادی در افزایش دقت و سرعت کارهای اداری شرکت شما خواهند داشت. بهتر است بدانید که با پرداخت هزینه برای خرید دستگاه‌های حضور و غیاب فقط هزینه خود دستگاه را پرداخت نمی‌کنید بلکه مبلغ پرداختی نرم افزار و نصب دستگاه را نیز شامل می‌شود. مثلا برای خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی، کارت‌های مخصوص نیز در اختیار شما قرار داده می‌شود.

اکثر فروشندگان دستگاه‌های حضور و غیاب اطلاعاتی در این زمینه به خریداران نمی‌دهند و پس از اتمام خرید به مشتریانشان می‌گویند که هزینه نرم افزار و نصب و راه‌اندازی دستگاه نیز باید به صورت جداگانه پرداخت شود؛ به همین دلیل اگر قصد خرید یک دستگاه حضور و غیاب ارزان قیمت را دارید بهتر است قبل از خرید، از فروشنده درباره هزینه خدماتی مانند نصب و پشتیبانی نرم افزار نیز سؤال کنید تا متوجه شوید که آیا خرید این دستگاه می‌تواند نیازهای شرکت شما را برآورده کند یا خیر؟ و آیا قیمت دستگاه شامل تمام مواردی که گفتیم می‌شود یا فقط هزینه خود دستگاه حضور و غیاب است؟

دستگاه حضور و غیاب ارزان

چه عواملی در قیمت دستگاه حضور و غیاب مؤثرند؟

عوامل مختلفی در تعیین قیمت تمام شده دستگاه‌های حضور و غیاب تأثیرگذار هستند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه‌های حضور و غیاب ظرفیت حافظه و تعداد ورود و خروج‌هایی است که می‌تواند در هر روز ثبت کند. اگر دستگاهی ظرفیت حافظه پایین‌تری داشته باشد یا در ثبت تعداد ترددها دارای محدودیت باشد، به طبع قیمت ارزان‌تری دارد؛ بنابراین اگر تعداد پرسنل شرکت شما زیاد نیست و نیاز به خرید یک دستگاه حضور و غیاب ارزان دارید می‌توانید این ویژگی را نادیده بگیرید و هزینه اضافی برای خرید دستگاه‌هایی با حافظه و ظرفیت بالا پرداخت نکنید.

 معتبر بودن برند سازنده دستگاه و میزان کارایی آن نیز از دیگر عوامل مؤثر در قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب است. دستگاه‌هایی که توسط برندهای معتبر و شناخته‌شده تولید می‌شوند، قیمت بالاتری دارند زیرا کیفیت سخت‌افزاری دستگاه‌های آن‌ها بهتر از سایر دستگاه‌های حضور و غیاب دیگر است. همچنین این نوع دستگاه‌ها معمولا از پشتیبانی و خدمات پس از فروش بهتری نیز برخوردارند پس باید به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه‌های حضور و غیاب ارزان قیمت از نظر کیفیت نمی‌توانند با نمونه‌های گران‌تر رقابت کنند با این حال تا حدودی در رفع نیازهایتان به شما کمک خواهند کرد.

آشنایی با بخش‌های تشکیل‌دهنده دستگاه حضور و غیاب

تمام دستگاه‌های حضور و غیاب از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده‌اند.

  • سخت افزار: برای خرید دستگاه حضور و غیاب ارزان قیمت و مناسب باید اطلاعات کافی در مورد سخت افزار دستگاه داشته باشید. به عنوان مثال برخی از دستگاه‌های حضور و غیاب دارای باتری هستند تا در صورت قطعی برق بتوان از آن‌ها استفاده کرد. همچنین اگر امکان کابل‌کشی و برقراری شبکه در شرکت شما وجود ندارد، باید دستگاهی را خریداری کنید که دارای قابلیت وای فای باشد. به شما توصیه می‌کنیم به خرید دستگاه به عنوان یک هزینه اضافی نگاه نکنید زیرا در طولانی‌مدت می‌تواند برای شما کارایی بسیار زیادی داشته باشد؛ بنابراین دستگاهی را انتخاب کنید که امکانات کاربردی و ضروری را دارد.
  • نرم افزار: در هنگام خرید دستگاه حضور و غیاب ارزان باید به بخش نرم افزار دستگاه نیز توجه داشته باشید زیرا نرم افزارهای پایه که عمدتا رایگان هستند، امکانات زیادی ندارند و نمی‌توانند اکثر نیازهای شما را برطرف کنند؛ بنابراین قبل از انتخاب مدل دستگاه، از ویژگی‌های نرم افزاری آن مانند امکان ایجاد تقویم کاری یا تعریف شیفت‌های چرخشی مطمئن شوید.

دستگاه حضور و غیاب ارزان برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

همه شرکت‌ها برای نظارت و کنترل رفت و آمد کارمندانشان به محل کار و محاسبه حقوق و دستمزد نیازهای یکسانی ندارند. به عنوان مثال کسب و کارهای کوچک با تعداد کارکنان کم به دستگاه‌های پیشرفته و نرم افزارهای حضور و غیاب کامل نیازی ندارند. مدیران این‌گونه کسب و کارها می‌توانند برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از یک دستگاه حضور و غیاب ارزان قیمت و نرم افزارهای پایه استفاده کنند. همچنین افرادی که به تازگی یک شرکت تأسیس کرده‌اند و مجبورند در هزینه‌های آن صرفه‌جویی کنند، نیازی به پرداخت هزینه‌های سنگین برای خرید دستگاه حضور و غیاب ندارند و می‌توانند با استفاده از یک دستگاه ساده نیز نیازشان را برطرف کنند.

دستگاه حضور و غیاب ارزان

معرفی انواع مدل‌های دستگاه‌های حضور و غیاب ارزان قیمت

همان‌طور که می‌دانید سه نوع دستگاه حضور و غیاب کارتی، تشخیص چهره و اثر انگشت جزو رایج‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب در بازار هستند. در سال‌های گذشته دستگاه‌های کارتی قیمت پایین‌ترین نسبت به دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره یا اثر انگشت داشتند در حالی که امروزه تفاوت قیمت چندانی با یکدیگر ندارند. با این حال هنوز هم برخی برندهای تولید دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک، قیمت بسیار بالایی را برای دستگاه‌هایشان تعیین می‌کنند که البته خرید این نوع دستگاه‌ها برای کسب و کارهای کوچک ضرورتی ندارد.

 رنج قیمتی دستگاه‌های حضور و غیاب از یک میلیون تومان تا ده میلیون تومان است اما شما می‌توانید دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی با قیمت کمتر از یک میلیون تومان را نیز در بازار پیدا کنید. این دستگاه‌ها کیفیت بالایی ندارند اما می‌توانند بخشی از نیازهای شما را پوشش دهند. از میان تمام دستگاه‌های حضور و غیاب، دستگاه‌هایی که با استفاده از دو ویژگی مانند اثر انگشت و کارت به همراه هم برای تشخیص هویت افراد استفاده می‌کنند از قیمت بالاتری برخوردارند.