همگام با پیشرفت تکنولوژی، ابزارها و وسایل گوناگونی وارد بازار شده‌اند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید کارهای گذشته را با سرعت و راحتی بیش‌تری انجام دهید. از میان این ابزارها می‌توان به دستگاه حضور و غیاب هوشمند اشاره داشت. دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند روند مدیریت حضور و غیاب و تردد کارکنان و پرسنل سازمان را تا چندین برابر بهبود می‌بخشند. در این مقاله به معرفی دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند و انواع آن و همچنین مزایای استفاده از دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی خواهیم پرداخت. با ما در افق فرا ویژن همراه شوید.

دستگاه حضور و غیاب هوشمند و انواع آن

یکی از مهم‌ترین مسائل مطرح در اداره‌جات و سازمان‌های بزرگ، انتخاب شیوه‌ای صحیح برای حضور و غیاب کارکنان و محاسبه زمان حضور آن‌ها در سازمان است. در گذشته از برگه‌های حضور و غیاب پانچی برای کنترل تردد کارمندان استفاده می‌شد. اما استفاده از این روش می‌تواند روند حضور و غیاب و مدیریت تردد کارکنان را تا چندین برابر مشکل‌تر کند. در صورت استفاده از برگه‌های حضور و غیاب، مدیران باید ماهانه چندین و چند ساعت را برای تهیه گزارشی دقیق از ورود و خروج کارکنان صرف کنند. علاوه بر این، معمولا آمار به دست آمده از این روش آمار دقیقی نخواهد بود و با توجه به دقیق نبودن این آمار، مشکلات زیادی برای پرداخت حقوق ماهانه کارمندان به وجود می‌آید. از دیگر معایب استفاده از  برگه‌هاي حضور و غياب مي‌توان به امكان بروز تقلب اشاره داشت.

 متاسفانه برخي از كارمندان از فردی دیگر برای ثبت حضور و غیاب خوشد استفاده می‌کنند که چنین مسئله‌ای خود موجب بروز مشکل در مدیریت تردد کارکنان خواهد شد. از جمله راه‌های جایگزین که با توجه به پیشرفت تکنولوژی به کمک مدیران آمده است، دستگاه‌ حضور و غیاب هوشمند است. دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند روند کنترل تردد و جمع‌آوری آمار حضور و غیاب کارکنان را آنچنان ساده و راحت می‌کنند که با وجود آن‌ها دیگر نمی‌توانید به روش‌هاي قدیمی حضور و غیاب فکر کنید. دستگاه‌های کنترل تردد انواع بسیار کوناگونی دارند. مدیران سازمان‌ها می‌توانند با توجه به عوامل مختلفی مانند تعداد کارمندان، امنیت مورد نیاز و بودجه مورد نظر مناسب‌ترین دستگاه را انتخاب و خریداری کنند. از جمله انواع دستگاه کنترل تردد هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

کنترل تردد اثر انگشتی

دستگاه کنترل تردد کارتی

دستگاه‌های کنترل تردد کارتی از کارت‌هایی مخصوص برای تشخیص هویت فرد و ثبت زمان ورود و خروج او استفاده می‌کنند. پس از خریداری این دستگاه کارت‌هایی برای هر یک از کارمندان در نظر گرفته می‌شود که مي‌توانند با نزديك كردن آن به دستگاه،‌ زمان ورود يا خروج خود را ثبت كنند.

دستگاه کنترل تردد رمزی

دستگاه‌هاي حضور و غياب رمزي براي تشخيص هويت افراد از رمزهاي مخصوص استفاده مي‌كنند. پس از تهیه این دستگاه، به هر یک از کارمندان رمزی داده می‌شود که می‌توانند با وارد کردن آن در صفحه کلید دستگاه، زمان تردد خود را در سیستم ثبت کنند.

دستگاه کنترل تردد بیومتریک

دستگاه‌های کنترل تردد بیومتریک از ویژگی‌های فیزیکی و اجزای بدن افراد برای تشخیص هویت آن‌ها استفاده می‌کنند. دستگاه‌های بیومتریک به طور کلی امنیت بیش‌تری دارند. دو نوع از دستگاه‌های کنترل تردد بیومتریک عبارت‌انداز:

  • دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

دستگاه کنترل تردد انگشتی با در اختیار داشتن اسکنی از اثر انگشت هر یک از افراد سازمان قادر به تشخیص هویت آن‌ها خواهد بود.

  • دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

دستگاه‌هاي تشخيص چهره با استفاده از تصويربرداري از چهره افراد و مقايسه آن با تصاوير موجود در پایگاه داده، هویت فرد را تشخیص داده و زمان ورود یا خروج او را ثبت می‌کنند.

مزایای استفاده از دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب که می‌توانید برای سازمان خود از آن استفاده کنید، دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی است. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، این نوع دستگاه‌ه از جمله دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریکی هستند که از ویژگی‌های فیزیکی افراد برای تشخیص هویت آن‌ها استفاده می‌کنند. البته دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر هزینه بیش‌تری را نیز به دنبال خواهند داشت. اما با استفاده از این دستگاه‌ها در متوجه می‌شوید که هزینه صرف شده برای آن‌ها کاملا مناسب است. برخی از مزایایی که موجب محبوبیت بالای دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی می‌شود عبارت‌انداز:

راحتی و سرعت بیش‌تر

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی افزایش راحتی و همچنین سرعت در روند حضور و غیاب است. با استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی و رمزی در سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت، ممکن است با ازدحام جمعیت در ساعات پیک ورود و خروج مواجه شوید. در حالی که سرعت استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد اثر انگشتی بسیار بیش‌تر خواهد بود. علاوه بر این، با استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند می‌توانید در هر زمان و مکان آمار مربوط به تردد کارمندان و ساعات حضور هر یک در سازمان را مشاهده کنید.

جلوگیری از تقلب

یکی دیگر از مزایای دستگاه‌های حضور و غیاب انگشتی، کاهش امکان تقلب است. همان‌طور که می‌دانید به هنگام استفاده از دستگاه‌های کارتی و رمزی احتمال بروز تقلب و درج زمان ورود و خروج توسط اشخاص دیگر بسیار بالا است. به همین دلیل بسیاری از سازمان‌هایی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند ناچار به کمک گرفتن از فردی برای نظارت بر صحت ورود و خروج‌ها هستند. اما با استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد اثر انگشتی می‌توانید اطمینان داشته باشید که هیچ تقلبی به هنگام ورود و خروج صورت نخواهد گرفت.

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

افزایش دقت

از مشکلاتی که ممکن است به هنگام استفاده از روش‌هاي منسوخ حضور و غياب با آن مواجه شويد، دقيق نبودن زمان حضور هر يك از كارمندان در شركت است. اما با استفاده از دستگاه‌هاي حضور و غياب هوشمند مي‌توانيد زمان حضور هر يك از افراد را به صورت كاملا دقيق در سيستم ثبت كرده و براي تعيين ميزان حقوق پرداختی از آن استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله مزایای استفاده از دستگاه حضور و غیاب در سازمان سری بزنید.

به طور خلاصه

همان‌طور که در افق فرا ویژن خواندید، یکی از مهم‌ترين ابزارهایي كه موجب راحتي كار مديران سازمان‌ها شده است،‌ دستگاه حضور و غياب هوشمند است. دستگاه‌هاي حضور و غياب هوشمند انواع مختلفي دارند كه از میان آن‌ها می‌توان به دستگاه کنترل تردد کارتی، رمزی، تشخیص چهره، و همچنین کنترل تردد با اثر انگشت اشاره داشت. دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی یکی از بهترین روش‌ها برای حضور و غیاب کارمندان است. از مزایای این روش می‌توان به افزایش دقت، سرعت، راحتی و همچنین کاهش امکان بروز تقلب اشاره داشت.