همان‌طور که می‌دانید در زمان‌های گذشته وقتی افراد به محل کار خود می‌رفتند ساعت کاری خود را یادداشت می‌کردند؛ اما امروزه به دلیل پیشرفت‌هایی که حاصل علم است اغلب کارها به‌صورت دیجیتالی انجام می‌شود. اکنون شما می‌توانید برای کارمندان خود از دستگاه حضور غیاب کارتی یا انواع دیگر آن استفاده نمایید تا زمان ورود و خروج آن‌ها را ثبت کنید و دیگر در زمان حسابرسی حقوقی افراد مشکلی به وجود نیاید. اکنون در افق فرا ویژن قصد داریم شما را بیشتر با دستگاه‌های کارتی حضور و غیاب آشنا کنیم تا اگر شما نیز دارای کسب و کاری هستید با خواندن این مقاله از دستگاه‌های کارتی استفاده کنید و از مزیت‌های آن بهره‌مند شوید. اکنون به بررسی موارد مهم این موضوع می‌پردازیم تا متوجه شوید دستگاه‌های حضور و غیاب چه فوایدی دارند.

مزیت‌های دستگاه حضور غیاب کارتی

به لطف پیشرفت علم و فناوری دیگر نیازی به ثبت دستی ورود و خروج پرسنل نیست. تصور کنید در زمان‌های گذشته کارخانه‌ها و شرکت‌هایی که تعداد زیادی پرسنل داشتند با چه مشقتی باید ساعت‌های ورود و خروج کارمندان را در دفاتر مخصوص ثبت و بر اساس آن مزایای حقوقی را حساب می‌کردند؛ اما اکنون با وجود چنین دستگاه‌های پیشرفته‌ای به عرصه بازار شما می‌توانید از این دستگاه‌ها با سهولت استفاده کرده و دیگر دغدغه‌ای در این مورد نداشته باشید. اکنون در ادامه به بررسی مزیت‌های دیگر استفاده از این دستگاه‌های دیجیتال می‌پردازیم.

 • ثبت زمان دقیق ورود و خروج پرسنل
 • عدم خطا به هنگام بررسی حقوق و پاداش
 • صرفه‌جویی در زمان به هنگام پرداخت حقوق
 • افزایش موارد انضباطی در حیطه کاری
 • جلوگیری از خطاهای انسانی
 • عدم استفاده از کاغذ و حفظ محیط‌زیست

دستگاه حضور غیاب کارتی

دستگاه حضور غیاب کارتی و تفاوت آن با نوع اثرانگشتی

یکی از مزیت‌های منحصربه‌فرد دستگاه کارتی این است که شما می‌توانید در هر شرایطی با استفاده از کارت حضور خود را ثبت نمایید. در دستگاه‌هایی که ملزم است به کمک اثرانگشت حضور و غیاب خود را ثبت نمایید ممکن است اثرانگشت شما بر اساس کار زیاد و مسائل این‌چنینی تشخیص داده نشود. یکی از بهترین روش‌ها برای افرادی که در کارخانجات کار می‌کنند و ممکن است براثر کار زیاد اثرانگشت آنان تحلیل رفته و تشخیص داده نشود، استفاده از دستگاه حضور غیاب کارتی بوده و اغلب شرکت‌ها از این نوع دستگاه‌ها برای کارکنان خود استفاده می‌کنند.

استفاده از دستگاه حضور غیاب کارتی و بالا رفتن بازدهی شرکت‌ها

شاید از خود بپرسید که استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی چه ارتباطی با افزایش بازدهی شرکت‌ها دارند. باید بگوییم استفاده از این نرم‌افزار موجب خواهد شد که زمان کمتری از کارکنان و کارفرمایان گرفته شود و از همین‌رو کارکنان می‌توانند به جای اتلاف زمان خود برای ثبت دستی حضورشان به‌راحتی با کشیدن کارت خود به امور دیگر خود که جز شرح وظایفشان است بپردازند. این‌گونه بازدهی بالاتر رفته و نتایج بهتری حاصل می‌شود. مدت‌زمانی که صرف حساب‌وکتاب پرداخت حقوق کارمندان می‌شود درصورتی‌که از این دستگاه‌ها برای حضور و غیاب استفاده نشود، چیزی در حدود 70 درصد بوده و این به‌خودی‌خود باعث ضرر در کار خواهد شد. اما استفاده از این دستگاه 70 درصد زمانی که ممکن است اتلاف شود را به شما باز می‌گرداند و موجب ارتقا و پیشرفت بیزینس و شرکت موردنظر خواهد شد.

همچنین پیشهاد می‌کنیم مقاله مزایای استفاده از دستگاه کنترل تردد  و دستگاه حضور و غیاب کارتی را مورد مطالعه قرار دهید.

مطلع کردن کارکنان از شرایطشان با استفاده از دستگاه حضور غیاب

در هر شرکت و محیط کاری کارکنان تمایل دارند بدانند چه تعداد از مرخصی‌هایشان را استفاده کرده و چه تعداد باقی مانده است. آیا اضافه‌کاری‌ها ثبت شده است یا خیر؟ اگر چنین شرایطی پیش آمد دیگر نیازی نخواهد بود که پرونده‌های کارکنان رسیدگی شود. این نرم‌افزار به کارکنان این اختیار را می‌دهد که بتوانند به شکلی راحت و در کمترین زمان متوجه زمان‌های مرخصی، ساعات اضافه‌کاری و غیره خود شوند. یکی از مزیت‌های استفاده از این دستگاه‌ها این است که دقیق هستند و احتمال بروز خطا در آن‌ها کمتر از دیگر روش‌ها خواهد بود‌.

دستگاه حضور غیاب کارتی

انواع دستگاه‌های حضور و غیاب

حتما می‌دانید که این دستگاه‌ها در انواع مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید با کسب اطلاعات دستگاه موردنظر خود را با توجه به نیاز سازمانتان فراهم آورید.

 • دستگاه حضور غیاب به ‌وسیله اثرانگشت که جزو شایع‌ترین دستگاه‌ها بوده و در توضیحات پیش‌تر به مشکلاتی که ممکن است افراد در صورت استفاده از این دستگاه با آن روبه‌رو شوند اشاره کردیم.
 • دستگاه حضور غیاب کارتی که توسط کشیدن کارت اطلاعات شما ثبت خواهد شد. در چنین حالتی به هر فرد کارتی داده می‌شود که این کارت‌ها حاوی کد و بارکدی اختصاصی است. این دستگاه‌ها از طریق امواج الکترومغناطیسی کار می‌کنند.
 • دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره که اغلب برای مواردی مورداستفاده قرار می‌گیرد که مسائل امنیتی در آن سازمان از حساسیت بیشتری برخوردار است. این دستگاه نسبت به دستگاه‌های دیگر از قیمت بالایی برخوردار بوده و اگر لازم باشد این نوع دستگاه را در صورت خرابی تعمیر کنید باید هزینه بیشتری را متقبل شوید.
 • دستگاه‌های حضور غیاب رمزی که با وارد کردن رمز خود می‌توانید از قابلیت‌های آن استفاده نمایید. اغلب شرکت‌هایی که از این دستگاه استفاده می‌کنند پرسنل کمی دارند؛ زیرا استفاده از این دستگاه زمان‌بر خواهد بود. در این دستگاه اغلب استفاده‌کنندگان رمز خود را فراموش می‌کنند و باید زمان گذاشته شود تا مجدد رمز را بازیابی کنند.
 • دستگاه‌های حضور و غیاب ترکیبی: اگر مدیرانی وجود داشته باشند که در این امر سخت‌گیری بی‌نهایتی داشته یا سازمان و شرکت از قوانین سرسخت‌تری پیروی کنند اغلب در چنین شرایطی از دستگاه‌های ترکیبی برای کارکنان استفاده خواهد شد.

جمع‌بندی

در این مقاله به مواردی برای آشنایی بیشتر با دستگاه حضور غیاب کارتی پرداختیم و همچنین توضیحات کلی و جامع‌تری را در مورد دستگاه‌های حضور و غیاب دادیم. همان‌طور که گفته شد با استفاده از این دستگاه‌ها کار برای بسیار از شرکت‌ها و کارفرمایان راحت‌تر گشته و دیگر در هنگام رسیدگی به حساب‌های کارکنان به مشکلی برخورد نمی‌کنند. همچنین استفاده از این دستگاه‌ها سرعت عمل را افزایش داده و به‌واسطه  بالا رفتن سرعت و داشتن زمان بیشتر کیفیت کار نیز ارتقا پیدا می‌کند. برای مقایسه انواع دستگاه‌های حضور و غیاب و تصمیم‌گیری برای خرید یکی از آن‌ها می‌توانید با مطالعه سری مقالات افق فرا ویژن اطلاعات جامعی راجع‌به هر یک و نحوه کار آن‌ها کسب کنید.