روش‌های متنوعی برای کنترل تردد و ثبت حضور و غیاب کارمندان در سازمان‌ها وجود دارد. اما یکی از بهترین و به روزترین روش‌های موجود در حال حاضر، استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند است. این دستگاه‌ها با برخورداری از تکنولوژی روز و آخرین متدهای بیومتریک، با ثبت دقیق زمان ورود و خروج کارمندان، روند محاسبه حقوق و کنترل تردد کارمندان را بسیار راحت‌تر خواهند کرد. دستگاه‌های کنترل تردد انواع مختلفی دارند که از میان آن‌ها می‌توان به دستگاه حضور غیاب انگشتی اشاره داشت. با ما همراه شوید.

دستگاه حضور و غياب چيست

دستگاه‌هاي حضور و غياب دستگاه‌هايي هستند كه با استفاده از تكنولوژی روز دنیا و فناوری‌های بیومتریک طراحی شده‌اند و بوسیله آن‌ها حضور و غیاب و تردد افراد سازمان به راحتی کنترل می‌شود. بسیاری از سازمان‌های بزرگ و پیشرفته از دستگاه‌های هوشمند حضور و غیاب براي كنترل دقيق تردد كارمندان خود استفاده مي‌كنند. دستگاه‌هاي حضور و غياب متنوعي براي سهولت كنترل تردد افراد سازمان وجود دارد. برخي از رايج‌ترين انواع دستگاه‌هاي حضور و غياب كه بر اساس روش ثبت تردد دسته‌بندي مي‌شوند عبارت‌انداز:

دستگاه حضور غیاب انگشتی

چرا باید از دستگاه حضور و غیاب هوشمند استفاده کنیم

استفاده از دستگاه حضور و غیاب در کنار استفاده از بهترین نرم افزار حضور و غیاب مزایای بسیاری برای کارمندان و مدیران سازمان به دنبال دارد. برخی از مزایای استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند عبارت است از:

 • افزایش نظم و ترتیب کارکنان در محیط کار
 • چک کردن و ذخیره کامل آمار مربوط به ورود و خروج کارمندان
 • امکان ذخیره سازی غیبت‌های کارکنان به دلایل مختلف (مانند مرخصی و تعطیلات)
 • امکان محاسبه اضافه وقت کارکنان برای اثر دادن در میزان حقوق پرداختی
 • عدم بروز خطا و بی‌دقتی در روند کنترل تردد
 • داشتن بانک اطلاعاتی کامل از ورود و خروج کارکنان
 • افزایش انگیزه کارکنان برای فعالیت
 • امکان ثبت دقیق زمان به وسیله دستگاه
 • کاهش امکان تقلب یا اشتباه در روند کنترل تردد

دستگاه حضور غیاب انگشتی چیست

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، سیستم‌های حضور و غیاب با توجه به شیوه کنترل تردد انواع مختلفی دارند. یکی از این انواع، دستگاه حضور غیاب انگشتی است. این دستگاه همانطور که از نام آن پیداست، از اثر انگشت کارکنان برای کنترل تردد و زمان ورود و خروج آن‌ها استفاده می‌کند. برخی از دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی، قابلیت ذخیره‌سازی 10 اثر انگشت را نیز دارند؛ این قابلیت می‌توان به هنگامی که کارمندی امکان ثبت اثر یکی از انگشت‌های خود را به دلایل مختلف (مانند زخم، کثیفی انگشت، و..) ندارد به کار آید. دستگاه‌های حضور و غیاب با اثر انگشت از جمله انواع بسیار محبوب دستگاه‌های کنترل تردد هستند. در ادامه به بررسی بیش‌تر نحوه کار و مزایای این نوع دستگاه خواهیم پرداخت.

نحوه کار دستگاه حضور غیاب انگشتی

نحوه کار این دستگاه بدین صورت است که زمانی که کارمندان انگشت خود را بر روی دستگاه قرار می‌دهند، سنسور دستگاه اسکنی از اثر انگشت فرد تهیه کرده و آن را با اثر انگشت‌های ذخیره شده در پایگاه داده خود مقایسه می‌کند. اگر اثر انگشت فرد با یکی از اثر انگشت‌های پایگاه داده مطابقت کامل داشته باشد، روند کار موفقیت‌آمیز بوده و زمان دقیق ورود یا خروج شخص در سیستم ثبت می‌شود. همان‌طور که مشخص است، استفاده از دستگاه حضور غیاب انگشتی درصد خطا یا حتی تقلب را به صفر می‌رساند. به همین دلیل مدیران می‌توانند با اطمينان كامل از اطلاعات ذخيره شده توسط دستگاه استفاده كنند.

چرا امنيت دستگاه‌هاي حضور و غياب اثر انگشتي بيش‌تر است

همان‌طور كه اشاره کردیم دستگاه حضور غياب انگشتي با اسكن اثر انگشت افراد و مقايسه آن با اطلاعات ثبت شده در پایگاه داده، هویت فرد را شناسایی کرده و زمان ورود و خروج او را ثبت می‌کند. استفاده از اثر انگشت به جای دیگر روش‌های کنترل تردد (مانند کارت یا رمز عبور) از امنیت بسیار بیش‌تری برخوردار است. برخی از دلایل امنیت بالای دستگاه‌هاي كنترل تردد اثر انگشتي عبارت است از:

 • در ساير دستگاه‌های حضور و غیاب، مثلاً حضور و غیاب کارتی یا استفاده از رمز عبور، اشخاص دیگر می‌توانند به جای افراد دیگر زمان ورود و خروج را ثبت کنند. اما در سیستم اثر انگشتی چنین تقلبی ممکن نیست و هر شخص تنها خود می‌تواند ورود و خروجش را ثبت کند.
 • در سیستم‌های کنترل تردد که از رمز عبور استفاده می‌کنند، می‌توان رمز عبور کارکنان دیگر را حدس زد. در حالی که به هیچ وجه نمی‌توان از اثر انگشت شخصی دیگر بدون حضور خود شخص استفاده کرد.
 • در دیگر سیستم‌های حضور و غیاب هوشمند ممکن است کارمندان کارت عبور خود را فراموش کرده، یا رمز عبور را از یاد ببرند. در حالی با دستگاه حضور غیاب انگشتی چنین مشکلاتی به وجود نخواهد آمد.

دستگاه حضور غیاب انگشتی

مزایای استفاده از دستگاه حضور غیاب انگشتی

استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب که از اثر انگشت استفاده می‌کنند علاوه بر امنیت بالا و جلوگیری از تقلب، مزایای دیگری نیز دارد. برخی از مزایای استفاده از دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی عبارت است از:

 • افزایش اعتماد مدیران: با استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب انگشتی، مدیران و همچنین کارمندان اعتماد بیش‌تری به اطلاعات ثبت شده خواهند داشت؛ زیرا اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه دقیق و بدون خطا و تقلب خواهد بود.
 • پرداخت دقیق به کارکنان: از دیگر مزایای سیستم اثر انگشتی، محاسبه کاملاً دقیق زمان ورود و خروج کارکنان و زمان حضور آن‌ها در سازمان است. با محاسباتی به این دقت می‌توان اطمینان داشت که حقوق پرداختی در پایان ماه دقیق و منصفانه خواهد بود.
 • اعمال تنظیمات دلخواه: در برخی از دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی، مدیران مي‌توانند نرخ پرداخت در تعطیلات را از روزهای عادی متمایز کنند. و یا می‌توان ضريب افزايش حقوق در ساعات اضافه كاري را تغيير داد. چنين قابليتي موجب انعطاف‌‌پذیری بیش‌تر و افزایش رضایت مدیران خواهد شد.

به طور خلاصه

همانطور که در افق فرا ويژن خواندید، دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند راهی بسیار مناسب برای کنترل تردد کارمندان در سازمان‌های بزرگ هستند. دستگاه‌هاي كنترل تردد انواع مختلفي دارند. از انواع دستگاه‌هاي كنترل تردد مي‌توان به دستگاه‌هاي كارتي، تشخيص چهره، رمز عبور، يا اثر انگشتي اشاره داشت. استفاده از دستگاه حضور غياب انگشتي مزاياي بسياري مانند امنيت بالا، افزايش دقت،‌ افزايش سهولت و جلوگيري از بروز تقلب و خطا به همراه دارد. با استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب افق فرا ویژن می‌توانید از امکانات بالای تکنولوژی روز برای کنترل تردد کارمندان استفاده کنید.