دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت چگونه کار می‌کنند و چه کاربردهایی دارند؟ دستگاه تشخیص اثر انگشت این قابلیت را برای انسان فراهم می‌کند که بتواند از طریق اثر انگشت، افراد مختلف را شناسایی کند. برای استفاده از این نوع دستگاه‌ها باید از قبل اطلاعات افراد را در حافظه دستگاه ذخیره کرد. در این مطلب از افق فرا ویژن قصد داریم تا شما را با انواع دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت و مزایای و معایب آن‌ها بیشتر آشنا کنیم پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. برای اطلاع از قیمت این دستگاه می‌توانید مقاله مرتبط با عومل موثر بر قیمت دستگاه تشخیص اثر انگشت را مطالعه کنید.

دستگاه تشخیص اثر انگشت چه کاربردهایی دارد؟

شناسایی افراد با استفاده از ویژگی‌های بیومتریک انسان مانند اثر انگشت می‌تواند در تمام مکان‌هایی که به کنترل رفت‌ و آمد افراد یا تعیین سطح دسترسی کارمندان به بخش‌های مختلف نیاز دارند، مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از اثر انگشت برای احراز هویت، امکان تقلب را به حداقل می‌رساند زیرا اثر انگشت تمام انسان‌ها با یکدیگر متفاوت است. همچنین کارایی دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت نسبت به سایر دستگاه‌هایی که برای تشخیص هویت افراد ساخته شده‌اند بیشتر است زیرا همیشه همراه فرد است و نیازی به استفاده از کارت‌های شناسایی و پسورد ندارد. در دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت از سنسورهای مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه به بررسی این دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند می‌پردازیم.

دستگاه تشخیص اثر انگشت چیست

سنسور اثر انگشت نوری

سنسور نوری یکی از قدیمی‌ترین سنسورهای ساخته شده برای تشخیص اثر انگشت است که مانند یک دوربین عکاسی عمل می‌کند. در واقع این نوع سنسور تصویر اثر انگشت افراد را ثبت می‌کند و به کمک الگوریتم‌های مختلف آن‌ها را یکدیگر تشخیص می‌دهد. دستگاه‌های تشخیص اثر انگشتی که دارای سنسورهای نوری هستند به کمک دیودهایی که در حسگرها وجود دارد، اطلاعات افراد مختلف را دریافت کرده و در حافظه دستگاه ذخیره می‌کنند. بهتر است بدانید که در قسمت حسگر این نوع دستگاه‎های تشخیص اثر انگشت تعدادی ال ای دی نیز وجود دارد که به فرآیند تصویربرداری از اثر انگشت کمک می‌کنند؛ زیرا زمانی که انگشت بر روی این حسگرها قرار می‌گیرد، فضا تاریک می‌شود در صورتی که بدون حضور نور امکان ثبت تصویر وجود ندارد. همچنین سنسورهای نوری ضریب خطای بالایی دارند زیرا امکان اسکن سه‌بعدی از انگشت در آن‌ها وجود ندارد.

سنسور اثر انگشت خازنی

همان‌طور که از نام این نوع سنسور مشخص است، سنسورهای خازنی از تعدادی خازن تشکیل شده‌اند. زمانی که انگشت فردی بر روی این نوع سنسور قرار می‌گیرد، ظرفیت خازن‌ها تغییر می‌کند و این مسئله باعث ثبت تصویر اثر انگشت می‌شود. سنسور اثر انگشت خازنی دقت بالایی ندارد زیرا اگر ذرات خاک یا آب بر روی انگشت فرد وجود داشته باشد تصویر دقیقی از آن توسط سنسورها دریافت نمی‌شود.

سنسورهای اثر انگشت فراصوتی

این نوع سنسورها به کمک امواج فراصوت کار می‌کنند. به این صورت که فرستنده‌ای در دستگاه تشخیص اثر انگشت وجود دارد که امواج فراصوت تولید می‌کند. زمانی که فرد انگشت خود را بر روی دستگاه قرار می‌دهد سنسورها به کمک امواج صوتی بازتاب شده از اثر انگشت، تصویری را در حافظه دستگاه ذخیره می‌کنند. این نوع سنسورها از دقت بالایی برخوردارند به نحوی که اگر انگشت خیس را نیز بر روی دستگاه قرار دهید، اثر انگشت شما به درستی ثبت می‌شود.

معایب استفاده از دستگاه تشخیص اثر انگشت

در دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت معمولا از سنسورهای نوری استفاده می‌کنند زیرا سایر سنسورها کارایی لازم را برای مصارف عمومی ندارند به همین دلیل در این بخش به بررسی معایب دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت که دارای سنسور نوری هستند، می‌پردازیم.

  • عدم تشخیص اثر انگشت در محیط‌های کم رطوبت

 یکی از معایب دستگاه تشخیص اثر انگشت نوع عملکرد این دستگاه در فصل زمستان است. در این فصل سطح پوست رطوبت خود را از دست می‌دهد به همین دلیل در هنگام لمس کردن سطح سنسور، اثر انگشت به خوبی تشخیص داده نمی‌شود و فرد مجبور است چندین بار این کار را تکرار کند. البته با گرم کردن دست‌ها می‌توان تا حدود زیادی از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

  • مشکل اثر انگشت در محیط‌های کارگاهی

 افرادی که در محیط‌های صنعتی مشغول به کار هستند و از ابزارهای مختلف استفاده می‌کنند معمولا اثر انگشت سالمی ندارند زیرا بر اثر برخورد دست با ابزارآلات گوناگون، اثر انگشت دچار ساییدگی می‌شود؛ بنابراین این نوع دستگاه‌ها برای استفاده در محیط‌های کاری صنعتی و کارگاهی چندان مناسب نیستند البته می‌توان این مشکل را تا حدودی با استفاده از دستگاه‌های اثر انگشتی که سنسورهای قوی‌تری دارند برطرف کرد اما سرعت پایین این نوع دستگاه‌ها باعث می‌شود که افراد از خرید آن‌ها صرف‌نظر کنند.

  • انتقال بیماری

 برای استفاده از دستگاه تشخیص اثر انگشت افراد مختلف ناچارند که انگشت خود را بر روی دستگاه قرار دهند بنابراین در صورت ابتلای یک نفر به بیماری احتمال انتقال بیماری به سایر افراد بسیار زیاد است. اگر چه رعایت کردن مسائل بهداشتی تا حدودی می‌تواند از انتقال بیماری میان افراد مختلف جلوگیری کند اما این دستگاه یک وسیله شخصی نیست و افراد زیادی مجبورند هر روز با آن در تماس باشند.

دستگاه تشخیص اثر انگشت چیست

مزایای دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت دارای سنسور نوری

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت سنسورهای اثر انگشت نوری نسبت به سنسورهای خازنی امکان تغییر میزان حساسیت آن‌ها است. به‌ عنوان مثال شما می‌توانید با تغییر تنظیمات دستگاه، میزان حساسیت و دقت آن را در اسکن اثر انگشت را تغییر دهید. کاهش میزان دقت سنسور نوری در ثبت و تصویربرداری اثر انگشت می‌تواند سرعت عمل دستگاه را بالاتر ببرد به خصوص هنگامی که هویت افراد زیادی باید به وسیله این دستگاه تائید شود. همچنین امکان تقلب یا بروز هر گونه خطا در دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت بسیار پایین است.

سخن پایانی

امروزه از تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌ای در ساخت دستگاه تشخیص اثر انگشت استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها در شرکت‌ها یا سازمان‌های بزرگی که نیازمند نظارت بر رفت و آمد پرسنل به قسمت‌های مختلف شرکت هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنسورهای تشخیص اثر انگشت یکی از مهم‌ترین اجزای به کار رفته در این نوع دستگاه‌ها هستند که انواع مختلفی دارند. بهتر است بدانید که استفاده از دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت برای محیط‌های صنعتی و کارگاهی مناسب نیستند زیرا کارایی این نوع دستگاه‌ها در محیط‌های آلوده بسیار پایین است. همچنین از نظر بهداشتی نیز چندان ایده آل نیستند زیرا احتمال انتقال بیماری به دلیل تماس دست افراد مختلف با دستگاه بسیار زیاد است.