شاید بارها در جاهای مختلف نام دستگاه‌های کنترل تردد را شنیده باشید و یا از آن‌ها عبور کرده باشید. با خرید دستگاه‌ کنترل تردد هوشمند در واقع با محدود کردن دسترسی‌ها و یا کنترل آن‌ها، به نظم هرچه بیشتر سازمان‌ها و همچنین حفظ امنیت آن‌ها کمک می‌کنید. این دستگاه‌ها معمولاً برای کنترل تردد انسان و خودروها در جاهای مختلف، مانند مراکز خرید بزرگ و اداره‌جات مهم و پر رفت و آمد استفاده می‌شوند. این سیستم‌ها می‌توانند در هنگام بروز خطر در مجموعه، با اعلام هشدار مسئولین مربوطه را با خبر کنند و همچنین، دسترسی افراد مختلف و مشخص را به منابع تعیین شده، از طریق محدود کردن مسیرهای ارتباطی و همچنین قفل کردن درها کنترل کنند. در ادامه این مقاله در وب‌سایت افق فرا ویژن بررسی کاربرد دستگاه کنترل تردد می‌پردازیم.

کاربرد دستگاه کنترل تردد

 شاید فکر کنید که این سیستم‌ها محدود به مراکز مهم هستند، اما سیستم‌های کنترل تردد علاوه بر شرکت‌ها و مراکز امنیتی در بسیاری از مکان‌های دیگر نیز کاربرد دارد. شما می‌توانید در یک ساختمان و یا بخشی از آن‌ که شامل، تعداد مشخصی از طبقات می‌شود از این سیستم استفاده کنید. علاوه بر مراکز تجاری و اداری ساختمان‌های مسکونی بزرگ نیز، می‌توانند از این تکنولوژی برای امنیت بیشتر از ساختمان استفاده کنند. همچنین در مراکز علمی و دانشگاه‌ها و مکان‌های عمومی که دسترسی به امکانات عمومی و رفاهی وجود دارد می‌تواند برای کنترل رفت و آمد استفاده شود.

 حضور و غیاب یکی از پرکاربردترین انواع دستگاه کنترل تردد است که در بیشتر مراکز عمومی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها انواع و ویژگی‌های مختلفی دارند که باید در هنگام خرید دستگاه ورود و خروج هوشمند به آن‌ها دقت کنید. در ادامه این مقاله در وب‌سایت افق فرا ویژن به این نکات خواهیم پرداخت.

خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند

کلیدهای غیرقابل کپی

بسیاری از سیستم‌های کنترل تردد که در سازمان‌ها و شرکت‌ها استفاده می‌شوند در مراکز مسکونی نیز، کاربردهای زیادی دارد و بسیاری از مجتمع‌های بزرگ، از این کلیدهای الکترونیکی برای مدیریت و رفت و آمد بین درب اصلی و واحدها استفاده می‌کنند. در صورت استفاده از کلیدهای سنتی قفل‌های قدیمی همیشه این دغدغه وجود دارد که ممکن است، صاحب یا مستأجر قبلی آن منزل از روی کلیدها کپی تهیه کرده باشد و برای امنیت بیشتر، معمولاً هزینه‌های زیادی را برای تعویض قفل‌ها در ابتدای خرید یا اقامت در منزل انجام می‌دهند. در شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز به همین شکل است و معمولاً، این نگرانی وجود دارد که کارمندان بخش‌های مهم که در آن‌ها اطلاعات و یا اقلام بسیار مهمی نگهداری می‌شود، ممکن است از روی کلیدهای اتاق‌ها یک نسخه کپی تهیه کننده و پس از اتمام خدمت در آن شرکت، اقدام به استفاده مجدد از اطلاعات و یا اموال آن کنند.

یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد استفاده از کلیدهای الکترونیکی، این است که آن‌ها تقریباً قابل کپی کردن نیستند. یک کلید معمولی با صرف زمانی کوتاه و حتی توسط یک شخص ناوارد ممکن است به راحتی کپی شود؛ اما کلیدهای الکترونیکی دارای پیچیدگی‌های زیادی هستند و درصد امکان تهیه نسخه کپی، از روی آن‌ها بسیار ناچیز است و تقریباً می‌توان گفت که امکان ناپذیر است. به این ترتیب صاحبان شرکت‌ها و آپارتمان‌های مسکونی، می‌توانند با اطمینان بسیار بالایی کلید الکترونیکی را از مسئولان اتاق، یا صاحب قبلی آن منزل تحویل بگیرند و مطمئن باشند که نسخه دیگری از این کلید الکترونیکی وجود ندارد. این موضوع در کنار جلوگیری از اتلاف وقت، باعث می‌شود که نیازی به تعویض قفل‌های شرکت و آپارتمان نباشد. در ادامه مقاله به نکات مهم دیگر مربوط به دستگاه‌های کنترل تردد می‌پردازیم که باید، در هنگام خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند آن‌ها توجه کنید.

تعیین سطح دسترسی

یکی از قابلیت‌های مهم دستگاه‌ کنترل تردد قابلیت انجام تنظیمات، مبنی بر تعیین سطح دسترسی افراد مشخص به یک منطقه خاص است. این قابلیت می‌تواند برای شرکت‌هایی که دارای اطلاعات مهم تجاری و اداری هستند و همچنین، مراکزی که دارای ملاحظات امنیتی و نظامی دقیق و حساب شده هستند بسیار مهم باشد. با استفاده از این قابلیت می‌توانید با ارائه اطلاعاتی، درباره هویت اشخاص از ورود آن‌ها به مکان‌های مشخص جلوگیری کنید و یا ساعت‌های مشخصی را برای دسترسی آن‌ها تعیین کنید.

 این ساز و کار می‌تواند به حفظ امنیت اطلاعات سازمانی و مالی یک شرکت، کمک کند و یا از نظر امنیت نظامی یک ارگان خاص بسیار حائز اهمیت باشد. در مدیریت مجتمع‌های بزرگ مسکونی می‌توانید، دسترسی افراد مشخصی را به بخش‌های مهم مجتمع محدود کنید. می‌توانید به عنوان مثال دسترسی به پارکینگ خودروها را فقط برای ساکنین مجتمع‌ها مجاز اعلام کنید و به این ترتیب، از ورود افراد متفرقه به بخش پارکینگ خودروها جلوگیری کنید.

کنترل از راه دور

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که در هنگام خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند با آن روبرو خواهید بود قابلیت کنترل از راه دور سیستم است. تصور کنید که به یک مسافرت رفتید و طبیعتاً کلید الکترونیکی منزل یا شرکت همراه شماست. در این زمان قطعاً کسی قادر به باز کردن در نیست و اگر به عنوان مثال دوست شما، تلفن همراه خود را در شرکت شما جا گذاشته باشد نمی‌تواند وارد آن شود و باید تا هنگام بازگشت شما صبر کند.

 با استفاده از سیستم‌هایی که این قابلیت کنترل از راه دور را دارند اگر شما به هر دلیلی نتوانید حضور فیزیکی در محل داشته باشید و از کلید الکترونیکی خود، برای باز کردن درب و کنترل تردد استفاده کنید می‌توانید از راه دور، از طریق اینترنت سیستم کنترل تردد خود را به دست بگیرید و در را برای آن شخص باز کنید. همچنین این قابلیت در هنگام بروز حوادث غیر مترقبه می‌تواند موجب نجات اموال مهم شما شود و می‌توانید آن‌ها را، با کمک گرفتن از یک شخص حاضر در محل از منزل خود خارج کنید.

خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند

ثبت و مانیتورینگ کامل

یکی دیگر از امکاناتی که در خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند و تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره یا اثر انگشتی، می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد امکان ثبت و مانیتورینگ کامل داده‌ها است. سیستم‌هایی که دارای دیتابیس و سیستم ثبت اطلاعات کامل هستند و آن‌ها را به انضمام اطلاعات تصویری دوربین‌های موجود، در محل‌های کنترل تردد ثبت می‌کنند کامل‌ترین نوع این سیستم‌ها هستند، زیرا هم از لحاظ اطلاعات آماری و اطلاعات هویتی ارائه شده ورود و خروج را ثبت می‌کنند و هم به صورت ویدیویی این رفت و آمد را مانیتور می‌کنند. سیستم‌هایی که این قابلیت را دارند در زمان بروز حوادث و یا سرقت، از شرکت و یا منطقه مسکونی می‌توانند بسیار کاربردی باشند و مدارک مهمی را از صحنه سرقت ارائه دهند.

 همچنین این سیستم‌ها این امکان را دارند که به صورت دستی و توسط اپراتور اداره شوند و همچنین، در انواع پیشرفته‌تر با استفاده از الگوریتم‌ها و داده‌های از پیش تعیین شده، حرکات موجود در محل را کنترل کنند و در هنگام وجود خطر، به مراکز مربوطه یک هشدار را بفرستند.