دستگاه حضور و غیاب فقط برای استفاده در ادارات و سازمان‌ها کارایی ندارد؛ بلکه می‌توانید از آن در تمام مکان‌هایی که قصد کنترل ورود و خروج افراد را دارید استفاده کنید. خرید دستگاه حضور غیاب باشگاهی برای سالن‌های ورزشی بسیار کارآمد است؛ زیرا این امکان را برای مدیریت باشگاه فراهم می‌کند که ساعت‌های ورود و خروج اعضای باشگاه را به راحتی کنترل کند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با دستگاه حضور و غیاب باشگاهی و مزایای استفاده از آن بیشتر آشنا کنیم؛ پس با ما تا انتهای این مطلب از افق فرا ویژن همراه باشید.

دستگاه حضور و غیاب باشگاهی چیست؟

در حال حاضر استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب در اکثر باشگاه‌ها به یک امر ضروری تبدیل شده است. شاید بتوان گفت یکی از دلایل مهم تمایل مدیران باشگاه‌های ورزشی به استفاده از این سیستم حضور و غیاب، دقت بالای این سیستم در محاسبه تعداد ساعات و روزهایی است که افراد برای ورزش به باشگاه مراجعه می‌کنند. در گذشته برای محاسبه تعداد روزها و جلساتی که افراد به باشگاه می‌رفتند از یک لیست کاغذی استفاده می‌کردند که در آن نام افراد، تاریخ و ساعات ورود و خروجشان ثبت می‌شد. این کار علاوه بر وقت‌گیر بودن باعث بروز اشتباهاتی نیز می‌شد. اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی دیگر استفاده از آن سیستم قدیمی توجیهی ندارد.

همچنین تعداد افرادی که به باشگاه مراجعه می‌کنند روز به روز بیشتر می‌شود بنابراین استفاده از دفتر حضور و غیاب دیگر امکان‌پذیر نیست. اگر باشگاهی دارای تعداد بالایی عضو باشد، قطعاً کار شناسایی افراد بسیار دشوار خواهد بود. همه ما از این مسئله آگاه هستیم که حضور افرادی غیر از پرسنل و اعضای باشگاه می‌تواند موجب بروز مشکلات مختلفی شود. به همین دلیل خرید دستگاه حضور غیاب باشگاهی می‌تواند تا حدود زیادی نگرانی‌ها و دغدغه‌های مدیران باشگاه را در این زمینه برطرف کند.

خرید دستگاه حضور غیاب باشگاهی

مزایای خرید دستگاه حضور غیاب باشگاهی

باشگاه‌های ورزشی یکی از مکان‌هایی هستند که به راه‌اندازی و استفاده از یک سیستم حضور و غیاب استاندارد و کارآمد نیاز دارند؛ زیرا در اکثر باشگاه‌های ورزشی میزان ساعات استفاده از امکانات باشگاه تعیین‌کننده مبلغی است که فرد باید ماهانه پرداخت کند. با خرید دستگاه حضور غیاب باشگاهی می‌توانید به راحتی ساعاتی که هر کدام از افراد در باشگاه حضور دارند را محاسبه کنید. ثبت ساعات ورود و خروج، میزان تأخیر و روزهای غیبت کارکنان باشگاه نیز بسیار مهم است؛ چرا که این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید حقوق کارکنان باشگاه را بر اساس ساعت کاری آن‌ها محاسبه و پرداخت کنید. همچنین مدیر باشگاه می‌تواند از طریق اطلاعات ثبت شده در دستگاه‌های حضور و غیاب به راحتی بر عملکرد پرسنل نظارت کافی را داشته باشد.

هزینه زیادی برای خرید دستگاه‌های ورزشی و یا اجاره مکان باشگاه پرداخت شده است به همین دلیل باید بتوان با استفاده از راهکارهای مختلفی نظم و امنیت را در باشگاه برقرار کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که در تمام مکان‌های ورزشی بخش‌هایی تعبیه شده است که به ورزشکاران اجازه می‌دهد وسایل اضافی خود را در داخل آن‌ها قرار دهند؛ بنابراین باید بتوان از طریق راه‌های مختلف رفت و آمد افراد به باشگاه را کنترل کرد.

آشنایی با عملکرد دستگاه‌های حضور و غیاب باشگاهی

دستگاه‌های حضور و غیاب باشگاهی شامل دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هستند که بخش نرم‌افزاری دستگاه به کمک اثر انگشت، تشخیص چهره یا از طریق کارت اعتباری ساعت ورود و خروج افراد را ثبت می‌کند. با کمک اطلاعاتی که بر روی حافظه دستگاه حضور و غیاب باشگاهی ثبت شده است، می‌توان میزان شهریه پرداختی و مدت زمان باقی‌مانده اشتراک اعضای باشگاه را کنترل کرد. نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب به این صورت است که اطلاعات شخصی افراد مانند نام و نام خانوادگی، مدت زمان اشتراک خریداری شده و محدودیت‌هایی مانند تعداد روزها و ساعاتی که فرد می‌تواند از امکانات باشگاه استفاده کند را در داخل آن ثبت می‌کنند.

پس از آن دستگاه می‌تواند به کمک یک شناسه مانند اثر انگشت یا کارت اعتباری، اطلاعات هر فرد را به صورت جداگانه بخواند. زمانی که فرد وارد باشگاه می‌شود باید اثر انگشت خود را بر روی دستگاه قرار دهد و یا از کارت اعتباری و رمز ورود مخصوص به خودش استفاده کند. پس از آن دستگاه حضور و غیاب با توجه به اطلاعاتی که در حافظه‌اش ذخیره شده، به فرد اجازه ورود می‌دهد. در نظر داشته باشید که با استفاده از دستگاه حضور و غیاب امکان تقلب وجود ندارد؛ زیرا شناسه هر کدام از اعضای باشگاه منحصر به فرد است.

خرید دستگاه حضور غیاب باشگاهی

ویژگی‌های دستگاه حضور و غیاب باشگاهی

انواع مختلفی از دستگاه‌های حضور و غیاب باشگاهی در بازار وجود دارند که شما می‌توانید با توجه به عوامل مختلفی مانند تعداد اعضای باشگاه و میزان بودجه‌ای که در نظر دارید، برای خرید دستگاه حضور غیاب باشگاهی اقدام کنید. در ادامه به معرفی تعدادی از ویژگی‌های مشترک میان اکثر دستگاه‌های حضور و غیاب می‌پردازیم.

  • کنترل و نظارت بر ورود و خروج افراد: مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین وظیفه دستگاه حضور و غیاب باشگاهی نظارت بر تردد افراد به باشگاه است. با خرید دستگاه حضور غیاب باشگاهی به راحتی می‌توانید از ورود افرادی که به دلایل مختلفی ورود آن‌ها به باشگاه غیرمجاز است، جلوگیری کنید.
  • ثبت اطلاعات به صورت خودکار: برای استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب به اپراتور نیازی ندارید؛ زیرا این دستگاه‌ها به صورت خودکار اطلاعات لازم را ثبت و ذخیره می‌کنند.
  • دسترسی به اطلاعات: شما می‌توانید هر زمان که نیاز به بررسی اطلاعات ذخیره شده در دستگاه حضور و غیاب دارید، به آن‌ها دسترسی داشته باشید. این ویژگی باعث می‌شود که مدیران باشگاه بتوانند در هر زمانی اطلاعات مورد نیازشان را سرچ کنند.
  • مدیریت کارکنان و اعضای باشگاه: همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم امکان انتقال اطلاعات ثبت شده در دستگاه‌های حضور و غیاب به نرم‌افزارهای مالی و حسابداری وجود دارد؛ بنابراین شما می‌توانید به راحتی از این اطلاعات برای پرداخت حقوق پرسنل باشگاه استفاده کنید.

سخن پایانی

در حال حاضر خرید دستگاه حضور غیاب باشگاهی و استفاده از آن در باشگاه‌های ورزشی امری اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید دستگاه حضور و غیاب به عوامل مختلفی مانند داشتن ضمانت‌نامه معتبر و خدمات پس از فروش دقت کنید. همچنین بهتر است برای اطمینان از خرید دستگاه‌های اصل و غیر تقلبی به نمایندگی‌های معتبر فروش دستگاه‌های حضور و غیاب مراجعه کنید. برای دریافت قیمت دستگاه حضور و غیاب می‌توانید مقاله نمایندگی‌های دستگاه حضور و غیاب را مطالعه نمایید.