دستگاه گیت چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع مختلف دستگاه‌های گیت برای چه مکان‌هایی مناسب‌تر هستند؟ استفاده از این دستگاه چه ضرورتی دارد؟ حتماً تاکنون انواع مختلفی از دستگاه‌های گیت را در فروشگاه‌ها، فرودگاه‌ها و برخی ادارات دیده‌اید. در این مطلب قصد داریم تا شما را با مزایای استفاده از این دستگاه حضور و غیاب و انواع مختلف آن بیشتر آشنا کنیم؛ پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

دستگاه گیت چیست؟

گیت‌های کنترل عبور و مرور در واقع دستگاه‌هایی هستند که برای ایجاد نظم و برقراری امنیت در بخش‌های ورودی ادارات، سازمان‌ها، فرودگاه‌ها و … قرار می‌گیرند. ترجمه واژه انگلیسی Gate در زبان فارسی به معنای دروازه است. همان‌طور که می‌دانید دروازه‌ها در گذشته محلی برای ورود و خروج افراد بوده‌اند. انواع مختلفی از این دستگاه‌ها در بازار وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به نیازها و انتظاراتی که از دستگاه گیت دارید؛ آن‌ها را خریداری کنید. تعدادی از مدل‌های پرطرفدار گیت عبارت‌اند از: گیت‌های شیشه‌ای، تمام قد، نفررو، ورود و خروج، مترویی و باشگاهی.

شاید در ابتدا این گونه به نظر برسد که استفاده از دستگاه‌های گیت در بسیاری از مکان‌ها ضرورتی ندارد؛ در صورتی که استفاده از دستگاه‌های گیت در هر مکانی که جمعیت زیادی قصد ورود یا خروج از آن را داشته باشند، ضروری است. البته بهتر است به این مسئله نیز توجه داشته باشید که گیت‌ها وظیفه حفظ امنیت و نگهبانی را هم بر عهده دارند؛ به عنوان مثال گیت‌هایی که در مترو یا اماکن ورزشی قرار دارند علاوه بر کنترل عبور و مرور، اقدام به ثبت و شناسایی افراد نیز می‌کنند.

دستگاه گیت

استفاده از دستگاه گیت چه مزایای به همراه دارد؟

 استفاده از انواع مختلف دستگاه‌های گیت در مراکز شلوغ و پر رفت و آمد مزایای بسیاری به همراه دارد؛ بنابراین ما در این بخش به بررسی مهم‌ترین مزایای استفاده از گیت در اماکن پر تردد می‌پردازیم.

1.برقراری امنیت

گیت‌هایی که به منظور کنترل تردد افراد ساخته می‌شوند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند افراد را به سمت مشخصی راهنمایی کنند. هدایت افراد در هنگام ورود و خروج این امکان را برای نگهبانان مجموعه‌های مختلف فراهم می‌کند تا بتوانند تمام افراد را در هنگام ورود یا خروج تحت نظر بگیرند و در صورت مشاهده هر رفتار غیرعادی هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهند.

استفاده از دستگاه‌های گیت در ورودی ادارات یا سایر مکان‌هایی که فقط افراد خاصی اجازه تردد به آن‌ها را دارند نیز باعث می‌شود تا نیروهای حراست بتوانند مانع از ورود افراد غیرمجاز شوند. به نحوی که فرد در هنگام ورود مجبور است تا در مقابل گیت قرار بگیرد و پس از احراز هویت توسط دستگاه‌های هوشمند یا شناسایی توسط نگهبان می‌تواند وارد آن مکان شود. این ویژگی باعث می‌شود تا بتوان بر عبور و مرور پرسنل یا ارباب رجوع به طور کامل نظارت داشت.

2.ایجاد نظم

 در بسیاری از مکان‌های پر ازدحام مانند ایستگاه‌های مترو، استفاده از دستگاه‌های گیت برای برقراری نظم در هنگام ورود و خروج افراد ضروری است. همچنین وجود این دستگاه‌ها علاوه بر نظم بخشیدن به تردد افراد این امکان را برای نگهبانان به وجود می‌آورد که بتوانند جمعیت را کنترل کرده و از بروز هر گونه مشکل جلوگیری کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که در برخی از مراکز، دستگاه گیت فقط برای کنترل جمعیت و شمارش افراد به کار می‌رود و وظیفه شناسایی یا کنترل افراد مجاز را ندارد. به عنوان مثال در شهربازی‌ها بلیت ورودی توسط نگهبان بررسی می‌شود و دستگاه‌های گیت فقط وظیفه نظم دادن به جمعیت را بر عهده دارد.

3.تکمیل فرآیند کنترل

دستگاه گیت هوشمند در کنار سایر سیستم‌های شناسایی مانند تگ‌های RFID، دستگاه‌های هوشمند تشخیص اثر انگشت یا تشخیص چهره و … می‌تواند یک سیستم امنیتی کامل را تشکیل دهد. در برخی از مراکز، دستگاه‌های تشخیص هویت به صورت جداگانه نصب می‌شوند در صورتی که با نصب آن‌ها بر روی دستگاه گیت می‌توان افراد را وادار کرد تا فقط از طریق عبور کردن از گیت وارد یا خارج شوند.

دستگاه گیت

معرفی انواع دستگاه‌های گیت کنترل تردد

  • گیت‌های شیشه‌ای سریع: بدنه این نوع گیت‌ها را از فلز آهن می‌سازند تا از استحکام کافی برخوردار باشند و فقط درهای آن از جنس شیشه است. این درها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به صورت خطی در کنار هم قرار می‌گیرند و به راحتی باز و بسته می‌شوند. معمولاً از این گیت‌ها برای کنترل افراد در ایستگاه‌های مترو و فرودگاه‌ها استفاده می‌شود.
  • گیت‌های تمام قد: گیت‌های تمام قد علاوه بر کنترل نظم به برقراری امنیت نیز کمک می‌کنند. این گیت‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که تمام قسمت ورودی یا خروجی را پوشش می‌دهند؛ بنابراین امکان تردد از فضای دیگری به جز دستگاه گیت وجود نخواهد داشت. گیت‌های تمام قد اجازه ورود یا خروج فقط یک نفر را در هنگام باز و بسته شدن گیت می‌دهند به همین خاطر از این دستگاه‌ها در مکان‌هایی که به امنیت بالاتری احتیاج دارند مانند سفارتخانه‌ها، سازمان‌های امنیتی و نظامی استفاده می‌شود.
  • گیت‌های لوله‌ای یا باله‌ای: حتماً تا کنون این نوع گیت‌ها را در فروشگاه‌های مختلفی مشاهده کرده‌اید. عملکرد گیت‌های لوله‌ای بسیار شبیه به گیت‌های شیشه‌ای است با این تفاوت که فضای بیشتری را در اختیار افراد برای عبور دادن سبدهای خرید یا کالسکه بچه می‌گذارد.
  • گیت‌های گردان: این دستگاه‌ها از فلز و شیشه ساخته می‌شوند و به دلیل ظاهر زیبایی که دارند می‌توان از آن‌ها در مکان‌های مختلفی استفاده کرد. ساختار گیت‌های گردان به صورت یک میله مرکزی است که سه باله با زاویه 120 درجه به آن متصل شده‌اند. با وارد شدن فرد به داخل گیت نیروی لازم برای حرکت دادن باله‌ها فراهم می‌شود.
  • گیت‌های کشویی: این نوع گیت‌ها دارای درهایی هستند که از بالا به پایین و بالعکس حرکت می‌کنند و جنس آن‌ها اغلب از فلز است. گیت‌های کشویی را می‌توان در اغلب ادارات و فرودگاه‌ها مشاهده کرد.

سخن پایانی

استفاده از دستگاه گیت در اماکن پر تردد به منظور کنترل جمعیت و برقراری امنیت بسیار رایج است. شما می‌توانید در مراکز مختلف انواع گوناگونی از این دستگاه‌ها را مشاهده کنید. ما در این مطلب انواع پرکاربرد دستگاه‌های گیت و مزایا استفاده از آن‌ها را بررسی کردیم. بهتر است قبل از خرید دستگاه‌های گیت به کاربرد و ویژگی‌های هر کدام از مدل‌های مختلف آن توجه کافی را داشته باشید.